Maandagavond heeft de installatie plaats gehad van de heer en H. P. Berlage Nz. en Jacob F. Klinkhamer, die tot leeraren benoemd waren van de Kunstnijverheidsschool Quellinusalhier. De eerste zal in het bouwkundig teekenen, de ander in stijl- en kunstgeschiedenis onderwijs geven. bovendien de aanwezigheid van spouwmuren, die de woningen 's winters warm en 's zomers koel hou den. Spouwmuren waren toen weliswaar als prin cipe al enkele eeuwen bekend, maar werden in de negentiende eeuw slechts heel sporadisch toegepast. In Lochem waren ze in 1884 zonder meer een novi teit. Het gebruik van spouwmuren zou in Nederland pas na 1900-1910 een brede erkenning krijgen18. Net als bij Berlage leverde de verbintenis door huwelijk met de vermogende en ondernemende families Kerkhoven en Bosscha uiteindelijk een hele reeks opdrachten voor Klinkhamer. Dit wordt in de biografie van Klinkhamer op de website van het Nederlands Architectuur Instituut bevestigd. Zo bouwde Klinkhamer voor de familie ook in Nederlands Indië, waar hij in 1903 de villa op de theeplantage Malabar in Bandung ontwierp voor Karel Albert Rudolf Bosscha (1865-1928), zoon van Johannes Bosscha en Paulina Emilia Kerkhoven, de zus van Willem Octavius. "KAR" Bosscha is één van de markante hoofdpersonen in de beroemde roman van Hella Haasse, Heeren van de Thee, die de Indische geschiedenis van de familie Kerkho ven beschrijft. De villa is uitgevoerd in chaletstijl, met ver overstekende daken, veel houtsnijwerk en rondom lopende veranda's. De verwantschap met de Lochemse villa's, waarmee het voor Jacob Klinkha mer allemaal begon, is treffend. Tot slot Nu het vaststaat dat de drie villa's aan de Nieuwe- weg niet door Berlage zijn ontworpen is het extra spijtig, dat het complex, dat wél van de hand van de beroemde architect is, het Lochemse Volkshuis uit 1891-1892, in 1973 is gesloopt. De werkelijke ontwerper van de huizen, Jacob Klinkhamer, is echter een waardig vervanger. Zijn verdienste voor de ontwikkeling en de technische vernieu wing in de bouwkunst in Nederland is groot geweest. Binnen zijn oeuvre kunnen de Lochemse villa's veel beter geduid en begrepen worden. Daarnaast is de ontstaansgeschiedenis van de huizen bijzonder interessant. Ze vertelt het ver haal van de tijd waarin het ingeslapen landstadje Lochem ontwaakte en werd getransformeerd tot een levendige en aangename woonplaats met tal 20 van moderne voorzieningen en een ruimdenkend en vrijzinnig vestigingsklimaat. Tevens zijn de huizen een mooie herinnering aan hun opdracht gever, één van de pioniers in dat opmerkelijke veranderingsproces naar een nieuw Lochem, Wil lem Octavius Kerkhoven en zijn ondernemende familie. Het Nieuws van den dag, 17 februari 1887. 18 B. Kooij, "De spouwmuur in oude Nederlandse buitenhuizen. Een eerste verkenning van de oudste voorbeelden", in: Monumenten en bouwhistorie. Jaarboek Monumentenzorg 1996, Zwolle-Zeist, 1996, p.80-85. Grafsteen van het echtpaar Kerkhoven-Bosscha op de Oude Begraafplaats in Lochem. Mevrouw Kerkhoven-Bosscha overleed op 20 januari 1894, haar man Willem Octavius op 30 september 1897. Land van Lochem 2012 nr. 1

Land van Lochem | 2012 | | pagina 20