w «f XM: Nieuwe feiten In de lange lijst van publicaties en geschriften door Jacob Klinkhamer14 wordt een artikel genoemd dat hij in 1887 schreef voor het bouwkundig tijdschrift Vademecum der Bouwvakken15, getiteld "Villa's te Lochem". Hierin beschrijft Klinkhamer een groep van drie villa's, gebouwd voor rekening van den WelEd. Heer W.O. Kerkhoven te Lochem, in het jaar 1884. Zij zijn gelegen aan den nieuwen weg van het station, doch aan den hoogen kant van de genoemde gemeente, met prachtig uitzicht op den Lochem- schen berg en den zoogenaamden Paaschberg". Vervolgens wordt een indruk gegeven van de opzet en de indeling van de villa's: "Zooals op de situatie- teekening zichtbaar is, springt de middenste villa vooruit. Dit en de hoekige aanleg der gebouwen maakt inkijken van de eene in de andere villa moei lijk, wat nog meer wordt belet door boomgroepen, geplant op de scheiding der erven, welke evenwel nu nog laag zijn, evenals de rest van het nog jonge plantsoen. Eveneens moeten klimplanten langs de stijlen der waranden, gelegen op het Zuiden, Oosten en Westen en daardoor steeds windvrije plekjes aanbiedende, nog weelderiger worden en vormen dan met klimop en wingerd tegen de muurvlakken eene steeds schoone en natuurlijke decoratie". Over het ontwerp schrijft Klinkhamer: "De indeeling der plattegronden is uit de teekeningen voldoende zichtbaar. De beide uiterste gebouwen zijn elkanders spiegelbeeld en verschillen slechts met het midden- ste, doordat de toren aldaar nog een portaaltje voor de vestibule vormt. Deze gelijkvormigheid der drie gebouwen maakt de bouwkosten kleiner, terwijl toch de verschillende groepering daarvan alle eenvor migheid buiten sluit. Het muurwerk is van rooden baksteen, verlevendigd door witte banden, terwijl het houtwerk bruin en met kleuren afgezet is. De be planking der topgevels onder de vier vooruitsprin gende, veel schaduw gevende daken, is echter van blank geöliedAmerikaansch grenen hout, evenals de zoldering der waranden. In Augustus 1884 werden deze drie villa's aanbesteed en aangenomen voor f 24,934,-- te zamen, door J. Zandvoort te Deventer, die hen opleverde in April van het volgende jaar. Amsterdam, JACOB F. KLINKHAMER, Architect Ingenieur". Klinkhamer of Berlage? Er wordt met geen woord gerept over de ontwer pende architect. Is het Klinkhamer zelf? Of be spreekt hij hier het werk van zijn niet met naam genoemde verwant, de jonge Berlage? De verschil lende krantenberichten uit 1884 en 1885 vallen 17 14 Zie de website van het Nederlands Architectuurinstituut en Bonas/archiwijzer. 15 Vademecum der Bouwvakken 1887 (jaargang 2) nr,. 9, blz.1-2 bijlagen. fes-' r'.;' -rr^Vi. Villa Berlage, Nieuweweg 54 (foto januari 2012) Land van Lochem 2012 nr. 1

Land van Lochem | 2012 | | pagina 17