115 in Amsterdam11. Overigens was neef Berlage Thomaszn. hoofd van dit kantoor, dat hij voor zijn schoonfamilie bestierde. In 1891 nam de Lochem- se afdeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarin enkele leden van de Loche- mse Bouwvereeniging en de Remonstranten een nadrukkelijke rol speelden, het besluit tot de bouw van het Volkshuis. Het ontwerp werd opgedragen aan architect Berlage. Maar was hij ook de gees telijke vader van de villa's aan de Nieuweweg, die zeven jaar eerder werden gebouwd? De aanbesteding In 1884, de bouwactiviteiten aan de Nieuweweg zijn dan al enige jaren aan de gang, vond de aan besteding plaats van drie villa's in Lochem, "voor rekening van den Heer W.O. Kerkhoven aldaar, in het Logement Het Wapen van Leiden, alwaar bestekken tegen f1, -- te krijgen zijn. Inlichtingen bij den Architect Jacob F. Klinkhamer, Architect Ingenieur, Amsterdam, 16 augustus 1884", zo lezen we in een advertentie in het Nieuws van den Dag van 17 augustus 1884. Kerkhoven heeft dus als "pro jectontwikkelaar" een drietal villa's in Lochem laten bouwen, met het doel deze na voltooiing te verkopen, of, wat destijds gebruikelijker en lucratiever was, ze te verhuren. Zonder twijfel gaat het hier om de drie villa's Nieuweweg 50, 52 en 54, die in 1885 werden voltooid. Eind april 1885 waren de villa's gereed. Ze werden in het Nieuws van den Dag te huur aangeboden als "Buitenhuizen". De beschrijving van de ligging en de karakteristieke opzet van de villa's komt geheel overeen met die van de aan Berlage toegeschreven huizen. "Ruime Veranda's, voor buitenleven onmisbaar, omgeven de Woningen aan drie zijden", aldus de advertentie. Die veranda's zijn het meest typerende element in het ontwerp van de villa's en doen sterk denken aan de plantersvilla's in Nederlands Indië, die in de familie van Kerkhoven natuurlijk niet onbekend waren. Tot nu toe echter geen spoor van Berlage, maar wel van Jacob Klinkhamer, die met naam in de aanbeste dingsadvertentie van 17 augustus 1884 wordt ge noemd. Wie was deze Klinkhamer? Jacob Frederik Klinkhamer (1854-1928) vestigde zich in 1882 als zelfstandig architect in Amsterdam en ont wikkelde zich al gauw tot een gerenommeerde naam binnen het vakgebied van de Nederlandse bouwkunst. Hij publiceerde veel in tal van bouwkundige vakbla den, jureerde bij belangrijke architectuurprijsvragen en nam vaak deel aan het architectuurdebat. Hij speelde een belangrijke rol bij de ontwikkeling en technische vernieuwing van de utilitaire architectuur in Nederland. Dat deed hij niet alleen als uitvoerend architect, maar ook als hoogleraar aan de Polytechni sche School in Delft. Klinkhamer was getrouwd met Margaretha Elisabeth Bosscha, dochter van Kerkho- vens kompaan in het Dollartproject, de bekende prof. Dr. Joh. Bosscha (1831-1911), hoogleraar toegepaste mechanica aan diezelfde Polytechnische school, en. Paulina Emilia. Kerkhoven (1833-1910), de oudere zus van onze Willem Octavius12. Dr. Joh. Bosscha en zijn vrouw Paulina waren tevens de oom en tante van de architect Hendrik Petrus Berlage. Klinkha mers vrouw was dus het nichtje van de architect Berlage. Kerkhoven had dus in zijn nabije (gecom pliceerde) familiekring twee jonge veelbelovende architecten, generatiegenoten van elkaar. Ze zullen in de Amsterdamse architectenwereld geregeld elkaars wegen hebben gekruist13. Voor zover bekend hebben zij nooit samen aan een project gewerkt. Wie van beide architecten ontwierp de villa's aan de Nieuweweg? 15 11 Polano, 1989, p.120. Land van Lochem 2012 nr. 1 Architect Jacob Klinkhamer op latere leeftijd, bron: website NAI. 12 De familierelatie is complex: Willem Octavius Kerkhoven was getrouwd met Cecilia Emilia Hillegonda Bosscha. Zijn zus Pauline Emilie was gehuwd met Cecilia's broer Johannes Bosscha. Willem Octavius en Pauline Emilie waren twee van de dertien kinderen van Johannes Kerkhoven (1783-1859), uit zijn tweede huwelijk met Anna Jacoba van der Hucht (1817-). Johannes was de oprichter van het Amsterdamse Effecten- en Bankierskantoor Kerkhoven en Co. Ook was hij de stichter van de Johannes Kerkhovenpolder in de provincie Groningen. Een aantal kinderen en kleinkinderen van het echtpaar Kerkhoven-Van der Hucht exploiteerde in Nederlands-Indië theeplantages. Hella Haasse schreef over hen het boek Heren van de thee. 13 Zo werden beide heren in februari 1887 gelijktijdig geïnstalleerd als leraren van de Kunstnijverheidsschool Quellinus in Amsterdam. Berlage werd benoemd tot leraar bouwkundig tekenen, Klinkhamer gad les in stijl- en kunstgeschiedenis. (bron: Het Nieuws van den Dag, 17 febrauri 1887).

Land van Lochem | 2012 | | pagina 15