AANBESTEDING, drie VILLA'S, Buileiilmizeu te Huur. "Vennootschap" (vanaf 1886 "Lochemse Bouwver- eeniging"), die een grote rol speelde in de realisatie van de nieuwe villawijk langs het voorlopige tracé van de spoortramlijn Deventer-Borculo. Kerkhoven kocht, net als zijn companen de gebroeders G., M. en N. Naeff, leerfabrikanten en de aannemers Gebr. L. en A.J. Reerink, diverse percelen grond langs de Nieuweweg aan om hiermee te speculeren in de villabouw voor welgestelden. Kerkhoven had hier al in 1878 een stuk grond verworven aan de Zwiepseweg, vlakbij de hoek met de Nieuweweg. Dit perceel kon hij kort daarop uitbreiden door de aankoop van de strook grond aan de Nieuweweg, waarop later de huizen met de huisnummers 50 tot en met 56 zouden verrijzen. De eerste villa die hier werd gebouwd was nr. 56, tegenwoordig "'t Haem- stede" genoemd. Vermoedelijk is dit huis in 1881 of 1882 gebouwd. Het bleef tot de verkoop in 1894 in handen van de familie Kerkhoven, zoals blijkt uit een advertentie in het Nieuws van den Dag van 9 maart 1894. In 1892 verwierf Kerkhoven ook een perceel aan de oostzijde van de Nieuweweg, het huidige nr.4710. In de verkoop van 1897 bevinden zich nog twee percelen aan de Nieuweweg, met de daarop door Kerkhoven gebouwde huizen. De overige percelen waren blijkbaar in andere handen overge gaan. Gaf Kerkhoven aan Hendrik Petrus Berlage de 14 opdracht de drie villa's op zijn juist verworven bouwpercelen te ontwerpen? Verwanten De jonge architect was geen onbekende voor Willem Octavius. Diens dochter Cecilia Jacoba (1851-1907) was namelijk getrouwd met de bo vengenoemde Lochemse neef van Berlage, H.P. Berlage Thomaszn. Bovendien was de moeder van de architect, Anna Catharina Bosscha (1833 1868), de jongere zus van Willem Octavius' vrouw. Deze hechte familierelatie legde de architect geen windeieren. Zo kreeg hij in 1889 en 1906 op drachten voor de vrijwel volledige vernieuwing en verbouwing van het grote effectenkantoor van de firma Kerkhoven Co. aan de Herengracht op Dinsdag 26 Aug., te Lochem, Aanwijzing te 10 en Aanbesteding te 12 uren, van voor rekening van den Heer W. O. KERKHOVEN aldaar, in het Loge ment Het Wapen van Leidenal waar Bestekken tegen ƒ1.te kragen z\Jn. Inlichtingen bij den Architect JACOB F. KLINKHAMER, Architect-Ingenieur. Amsterdam, 16 Aug. 1884. Aangeboden in het landelijke Lochem, 3 Villa's met Tuin, gelegen in het hooge gedeelte der Gemeente, met prachtig uitzicht op de Lochemsche- en Paaschbergen, bevattende iederop den beganen grond Salon en Huiskamer en Suite, verder Eetkamer, Provisiekamer, Keuken, waaronder waterdichten Kelder, benevens ruime Wasch- en Bergplaats, en op de verdieping 4 Slaapkamers, met Mangelkamer of Zolder en Vlieringtje. Verder voorzien van ruime Kasten en alle verdere gemakken, bene vens Gasleiding. Ruime Veranda's, voor buitenleven onmisbaar, om geven de Woningen aan drie zijden, terwijl Spouwmuren hen 's winters warm en 's zomers koel houden. Te bevragen bij den Heer W- O. KERKHOVEN, te Lochem. (6520) Willem Octavius Kerkhoven op latere leeftijd, uit: D. Vis, De Johannes Kerkhoven Polder. Een periode uit de herovering van de Dollard (Hoorn: West Friesland) 1952, p. 161. Met dank aan dhr. K.A. van der Hucht, conservator SITFA te Driebergen. 10 J.G.M. van Hoorn, "De Nieuweweg in Lochem", in: Lochem en z'n scholtampt, Artikelen, geschreven en gebundeld ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van de Historische Vereniging Lochem - Laren, Lochem 1983, p.108. Uit: Het nieuws van den dag, 17 augustus 1884 Het nieuws van den dag van 29 april 1885 en 2 mei 1885 Land van Lochem 2012 nr. 1

Land van Lochem | 2012 | | pagina 14