Villa-Lochem. familie, waarvan velen zich in Nederlands Indië hadden gevestigd en daar succesvolle thee plantages runden. In 1873 stond Kerkhoven landelijk in het nieuws als lid van de maatschap "De Johannes Kerkhoven-polder", die het plan ontwikkelde om een 700 ha groot slikken- en kweldergebied in de Dollard, dat in het bezit was geweest van vader Johannes Kerkhoven, in te dijken en zo voor de landbouw rendabel te maken. In het driemanschap bevond zich ook dr. J. Bosscha jr., die getrouwd was met de zuster van Willem Octavius. Kerkhoven had zich in 1878 vanuit zijn geboor teplaats Twello in Lochem gevestigd en zou al gauw een belangrijke rol gaan spelen in allerlei ruimtelijke en maatschappelijke ontwikkelingen in Lochem. Hij wordt in diverse stukken steeds als "rentenier" vermeld en woonde zelf met zijn echtgenote Cecilia Emilie Hillegonda Bosscha9 (1828-1894) vanaf hun komst naar Lochem in de imposante villa Java op de hoek van de Zwiepse weg en de Barchemseweg. In 1879 behoorde Kerk hoven tot de groep initiatiefnemers voor de bouw van de Remonstrantse Kerk in Lochem, waartoe ook mr. C.J. Sickesz, W. Reerink, G.J.W. Becking, M. Naeff en G.W. Haarsma behoorden, een groep liberale Lochemers, die veel aan de vooruitgang van de stad heeft bijgedragen. Kerkhoven verwierf voor de bouw van de kerk een groot perceel, dat liep van de Zwiepseweg (vlakbij de villa Java) tot aan de Emmastraat. Daar verrees in 1879 de nieuwe kerk, op het zuidelijke deel liet Kerkhoven een grote dubbele villa bouwen, tegenwoordig Zwiepseweg 27-29. Vlak voor de voltooiing van de riante villa's werden ze in het Nieuws van den Dag van 23 oktober 1880 te huur aangeboden. Met een aantal connecties uit de Remonstrantse ge meenschap vormde Kerkhoven in deze periode de Wegens sterfgeval zal op 20 Maart 1894 bij inzet, en 3 April 1894 b\j toeslag, pu bliek worden verkocht, voor de I'am. KERKHOVEN, een voor 12 jaren solied gebouwde, practisch ingerichte VTLIiA. met TUIN, froot 12 A. 4 C-A., gelegen te lochem (een der gezondste en fraaiste streken van Gelderland), op zeer gunstigen stand en aan den stoomtram naar den Dollenhoed en Borculo, met fraai uitzicht op den Lochemschenberg. Omtrent inrichting der Villa wende men zich tot Notaris SCHIBTHART, te Lochem. 13 Villa Java op de hoek van de Zwiepseweg en de Barchemseweg, Laren-Barchem). Advertentie in het Nieuws van den Dag, 23 oktober 1880, waarin de dubbele villa aan de Zwiepseweg te huur wordt aangeboden. W.O.K. staat voor Willem Octavius Kerkhoven. 9 Zij was de zuster van bovengenoemde prof. Dr. Johannes Bosscha. omstreeks 1900. (collectie Historisch Genootschap Lochem- Nieuws van den Dag 09-03-1894. Op 20 januari 1894 overleed de echtgenote van W.O. Kerkhoven. Naar alle waarschijnlijkheid gaat het om de villa Nieuweweg 56. Even buiten de kom van het stedeke LOCHEM worden TE HUUR AANftERÖÖEK twee NIEUWE VILLA M met een prachtig uitzicht op da Borgen. Genoemde Villa's bevatten: beneden eene grcote Suite met Waranda aandeeene zijde en aan de andera zijde een groote Huiskamer waarachter Keuken; op de tweede verdieping vier groote Kamers met Balkon en daarboven grooten Zolder met Meidenkameronder de Keuken grooten watervrqen Kelder en naast de Keuken Berging voor Hout, Turf en Steenkolen. Iedere Woning heeft een Tuin van 917 vierkante Meters bedraagt den Huurprijs van ieder f 575. De gemeente Loebem heeft uitstekendo gelegenheid tot Onderwijs zoowel voor Meisjes als voor JoDgens en z-er goede Geneeskundige Hulp. De lasten zijn er zeer gering en de levenswijze is eenvoudig. Lochem is bekend om zijne schilder achtige omgeving. Te aanvaarden November. Febrnari of Mei, en zich te adresseeren onder de lett W. O. K., bij den Boek handelaar G. L. MEIJEB, te Lochem. (39854) Land van Lochem 2012 nr. 1

Land van Lochem | 2012 | | pagina 13