Villa's tc Lochem Melkcrij aldaar. en Notaris SOHIETHART, te Lochem, zal den 6en Decembera.s. voor de Erven van den Heer W. 0. KERKHOVEN, wegens sterfge val publiek Verkoopen, behalve eenige Peroeelen Bouw- en Weiland zeer geschikt voor Bouwterrein 1. de Villa J&va" roet Koetsiers woning, Koetshuis met Stalling voor Paarden en Vee, groot© Serre (warm en koud), Veranda, grooten en fraaien Tuin enz., te zatnen groot 96 A. 50 C,, gelegen op een der mooiste standen van Lochem, ingezet op den geringen prijs van 11021, pore. 1, 2, 8, 5 en 6 S 9771, 1, 2 en 5 8713, perc. 1 (Huisperceel) t 7-4112. de Villa met Tuin verhuu' d aan Dr. BEEK HUIS (Huurprijs /4.r0) gelegen op zeer gunstigen stand ad Nieuwen weg te Lochem, groot 16 A. 10 C.f ingezet op 4528. 8. De Villa met Tuin, verhuurd aan Mevrouw NAIRAC (Huurprijs425)eveneens aldaar, groot 10 A. 9 C., ingezet op 40114. Het Boerenerve „Het Gagel", onder Lochum, groot 39 H. 76 A. 55 C. waarop een druk beklante Melkerij wordt uitge oefend met een gemiddelden ver koop van 52188 Liters Melk per jaar, in onderdeelen het hoogst ingezet op den geringen prijs vau 21095, o. a. perc. 1 slechts op 10670. Inlichtingen geeft de Nota ris, bij wien Verkoopboekjee gratis rijn te bekomen. (9198) stallen van Kerkhoven te koop aangeboden, waar onder de Villa Java, de grote boerderij met melkerij Het Gagel, en twee villa's aan de Nieuweweg, de ene verhuurd aan dr. Beekhuis, de andere aan Me vrouw Nairac (huurprijs f425), groot 10 A, 9 C, ingezet op f 4011/". Eén van de "Berlagehuizen", Nieuweweg 54, droeg lange tijd de naam "Nairac". Het kan niet anders dan dat dit de huurvilla van de burgemeestersweduwe is geweest. De door de Nairacs bewoonde villa werd overigens met de huurders verkocht, want de zoon zou hier tot zijn dood in 1937 hebben gewoond7. Mogelijk heeft hij de villa uiteindelijk zelf gekocht. Deze Wij vernemen dat de vroeger in dc dagbladen ver melde plannen tot indijking van een nieuw gedeelte van den Dollard meer en meer de uitvoering naderen. Dezer dagen moet te Amsterdam de acte zyn opgemaakt eener burgerlijke maatschap, onder den naam van „De Johannes Kerkhoven-polder", gedomicilieerd te Amsterdam, onder het bestuur dor mede eigenaars, dc hh. W O. Kerkhoven, ban kier te Amsterdam, (Lr. J. Bosscha Jr. en J. C. Van Scherm beek Jr. te 's Gravenhagc en met het doel om in te dijken een gedeelte der slikken en kwelders in den Dollard, onder de gemeente Termunten, nagelaten door wylen den heer Johannes Kerkhoven tc Twcllo. De aanbesteding der in- dyking vau c. a. 700 hectaren dezer bezitting zou dezer dagen tc verwachten zyn. Carel Anton Willem Nairac (1866-1937) was vanaf 1891 volontair in de gemeente Laren en later amb tenaar ter secretarie. Het is bekend dat hij vanaf 1893 maar liefst 56 keer tevergeefs heeft gesol liciteerd naar een burgemeesterspost in Gelderland. Na de dood van zijn vermogende oom rond 1903 werd hij aangesteld om het enorme familiefortuin van de Van Borselens te beheren. Toen zijn moeder in 1917 overleed mocht hij zich "ambachtsheer van Borssele" noemen. Nairac jr. stond in Lochem bekend als enigszins excentriek, mede vanwege zijn verschijning en kostbare huishouding. Hij deed met zijn tweespan herhaaldelijk mee aan concours- hippique wedstrijden en was een liefhebber van de jacht. Zo kocht hij in 1904 landgoed het Leusveld bij Hall, waar hij enkele jaren later een kostbaar jachthuis liet bouwen. Ook genoot hij aanzien door de stichting van verschillende charitatieve pro- jecten8. Zijn aanzien en dat van de familie Nairac heeft mogelijk bijgedragen aan de overlevering, als zou zijn beroemde vader de huizen aan de Nieuwe- weg hebben laten bouwen. Projectontwikkelaar Kerkhoven Misschien moeten we het opdrachtgeverschap in een andere hoek zoeken. De verkoop van de huurhuizen, waaronder twee villa's aan de Nieuweweg, van wijlen Willem Octavius Kerkhoven in 1897 biedt een nieuw perspectief. Heeft hij dan ook te maken gehad met de bouw van de drie villa's in 1884-1885? Zijn naam staat immers ook vermeld in een aanbeste dingsadvertentie van 17 augustus 1884 voor de bouw van drie villa's in Lochem. En stonden de woningen aan de Nieuweweg jaren later daarom nog steeds bekend als de "de huizen van Kerk hoven"? Hoog tijd om deze opmerkelijke figuur te introduceren. Willem Octavius Kerkhoven (1825-1897), firmant van de firma Kerkhoven Co, ban kiers en commissionairs in effecten te Amster dam was een telg uit een grote ondernemende 12 Uit Het nieuws van den dag, 27 november 1897. Uit Het nieuws van den dag, 20 mei 1873. 7 Idem, p.63. 8 Na zijn dood in 1937 liet hij zijn gehele vermogen na aan de gemeente Barneveld ten behoeve van charitatieve projecten en de bouw van het Museum Nairac, waarin de oudheidkundige verzameling van zijn vader kon worden tentoongesteld. Land van Lochem 2012 nr. 1

Land van Lochem | 2012 | | pagina 12