Hendrik Petrus Berlage In verschillende studies over architect Berlage (1856-1934) worden de Lochemse villa's als onderdeel van zijn vroege werk vermeld. In 1884, het jaar van het ontwerp1, was hij tot gelijkwaardig partner benoemd in het architectenbureau van de ingenieur-architect Theodor Sanders, een samen werking die zo'n vijf jaar zou duren. Berlage stond in deze periode aan het begin van zijn succes volle carrière, die hem tot één van de iconen in de Nederlandse architectuurgeschiedenis zou maken. Het is opmerkelijk, dat in geen van de Berlage- studies ergens een directe bron wordt genoemd, die verwijst naar de herkomst van de toeschrijving van de Lochemse huizen aan deze architect2. Noch in het Berlage-archief, noch in dat van de gemeente Lochem bevinden zich oorspronkelijke bouwte keningen van de huizen aan de Nieuweweg. Als verklaring voor Berlages opdracht in het "verre" Lochem wordt steeds gewezen op de vermeende opdrachtgever tot de bouw, de Barneveldse bur gemeester Carel August Nairac3. Die zou op de jonge Berlage zijn geattendeerd door de in Lochem woonachtige volle neef van de architect, eveneens een Hendrik Petrus Berlage (1848-1908), zoon van een oom van de architect, Thomas Nicolaas Berlage4. De Lochemse Berlage, die op Villa Nova aan de Stationsstraat woonde, zou dan voor de con nectie hebben gezorgd en zijn jonge neef aan één van zijn eerste opdrachten hebben geholpen. Een aardige uitleg, maar is het ook juist? De familie Nairac Carel August Nairac, geboren in 1815, werd in 1841 benoemd tot burgemeester van Barneveld. Meer dan veertig jaar vervulde hij dit ambt, een periode waarin hij veel voor de Barneveldse ge meenschap heeft betekend. Het dorp dankt aan hem een fraaie collectie archeologische vondsten uit de vroege middeleeuwen, die de basis vormt van het Museum Nairac. In 1883 stierf de burgervader "in het harnas", een jaar dus vóór de veronderstelde ontwerpopdracht aan Berlage. Nairac heeft dan ook nooit in Lochem gewoond. Wel is bekend dat zijn weduwe jonkvrouwe Elisabeth Cornelia van Bor- selen (of Borssele) Van der Hooge (1830-1917) in 1883 eerst naar Ede en kort daarop met een zoon en een dochter naar Lochem is verhuisd. Zij heeft zich daar gevestigd in de villa Nieuweweg 54, die kort te voren nog te huur werd aangeboden in de lan delijke dagbladen5. De vestiging in Lochem vond plaats op 27 september 18866. In 1897 woonde de familie er nog. In dat jaar werd de villa publiekelijk verkocht als onderdeel van het onroerend goed in het bezit van Willem Octavius Kerkhoven, die in 1897 was overleden. In het Nieuws van den Dag van 27 november 1897 werden verschillende op- 11 LOCH EM, Nieuwe weg De Nieuweweg gezien in zuidwestelijke richting. Rechts de villa's nrs. 50 en 52 (ansichtkaart circa 1910, collectie Historisch Genootschap Lochem-Laren-Barchem). 1 In de literatuur wordt als ontwerpjaar overigens 1885 vermeld, wat onjuist is. 2 S. Polano, Hendrik Petrus Berlage. Het complete werk, Alphen aan den Rijn 1989, p.110. Voorts: P. Singelenberg, H.P.Berlage. Idea and style. The quest for modern architecture, Utrecht 1972, p. 63. 3 Singelenberg (1972), p. 63 meldt dat de opdrachtgever onbekend is, maar "Old habitants remember that the houses were built for Mr. Nairac, then mayor of Barneveld". Land van Lochem 2012 nr. 1 4 De Lochemse neef werd ook wel Hendrik Petrus Berlage Thomaszoon genoemd. 5 Nieuws van den dag van 29 april en 2 mei 1885. 6 Singelenberg (1972), p.63.

Land van Lochem | 2012 | | pagina 11