Karolingische erven in Laren Archeologisch onderzoek bij de Boerkamp in Laren Jan Kleinen In januari en februari 2003 werd door het Archeologisch Diensten Centrum (1) in het plangebied van de nieuwbouw Boerkamp in Laren 6000 vierkante meter grond archeolo gisch onderzocht. Tot nu toe is dit onderzoek het grootste archeologische onderzoek in de gemeente Lochem. In de vorige uitgave van Land van Lochem (2) is de methode van het onderzoek toegelicht. In dat artikel werd ook een deel van de onderzoeksresultaten bespro ken, te weten "zwervende erven" met toebehoren uit de Late Ijzertijd. Het onderstaand vervolgartikel behandelt de belangrijke vondst van twee vroeg middeleeuwse erven. De locatie In het onderzoek werden vijf boerderijplattegronden, 19 spiekers (voorraadschuurtjes), twee waterputten, en kele voorraadkuilen en een deel van de erfomheining gevonden. Alle boerderijenplattegronden zijn op het zuidwesten georiënteerd en bevinden zich aan de zuidkant van de huidige wijk. De nieuwe wijk is op een dekzandheuvel gebouwd waar de toenmalige boeren hun akkers hadden. In het zuidelijke lager gelegen grasland werd het vee geweid. De twee gebouwen aan de linkerkant vormden samen één erf. De gebouwen volgden elkaar op: als een gebouw was uitgewoond werd iets verderop een nieuw gebouw neergezet. Van de drie gebouwen aan de rechterkant overlappen twee boerderijen elkaar. Ook deze drie gebouwen volgden elkaar op. De grondsporen van de erfomheining konden slechts voor een deel worden ge volgd. Het is dus niet bekend hoe het erf precies werd afgeschermd. Datering als Karolingische erven Op basis van het gevonden aardewerk (het zogenaamde Hessens -Schortens aardewerk en vroege kogelpotten) en de indelingstypen van de boerderijplattegronden (de typen "Zelhem" en "Gasselte") kan worden afgeleid dat de erven uit de 8e en 9e eeuw stammen. Waterputten werden van uitgeholde boomstammen gemaakt. De hout analyse van houtdelen uit een van de waterputten toont aan dat de boom die hier is gebruikt tussen 818 en 828 na Chr. is gekapt. Het erf van deze put is dus uit het midden van de Karolingische Tijd (751-987). De boerderijtypen gingen met hun tijd mee De bouwstijl van boerderijen is in de 8e en 9e eeuw relatief snel veranderd. De huisplattegronden worden steeds meer "bootvormig", met een breder middendeel en smallere uiteinden. De verschillende boerderijplattegronden vertonen ook deze stijlontwikkeling. Als na ongeveer 50 jaar een boerderij te veel ouderdomsverschijnselen vertoont wordt iets verderop een nieuw gebouw neergezet. Bij de opeenvolgende bouwwerken, die zo bij de Boerkamp verschenen, is de toenmalige bouwkundige ontwikkeling goed te volgen. De huizen worden steeds meer "bootvormig". 5 Een satellietfoto van de Boerkamp met de ingetekende locatie van de vijf boerderijen, enkele spiekers en een waterput. De streep geeft de erfomheining aan. In de rechter bovenhoek van de foto het gebouw van Welkoop" Laren. Boerkamp Land van Lochem 2010 nr. 3

Land van Lochem | 2010 | | pagina 5