Voor u ligt al weer de laatste Land van Lochem van 2010. Het afgelopen jaar bracht onder meer de 777ste verjaardag van onze stad, een uiterst succesvolle Open Monumentendag (waarvan verslag in deze edi tie) en het verschijnen van de lang verwachte Historische Canon van de gemeente Lochem. Historie leeft in Lochem, en gelukkig niet alleen bij de leden van ons Historisch Genootschap. Ook het Land van Lochem getuigt weer van de gevarieerde cultuurhistorie van onze streek. Zo neemt Jan Kleinen de lezer mee naar de Karolingische erven, waarvan de resten zijn aangetroffen tijdens archeologisch onderzoek bij de Boerkamp in Laren. Leven en werk van de schilder Gradus ten Pas staan centraal in een boeiend artikel van Eddy ter Braak. Ten Pas vereeuwigde aan het einde van de 19de eeuw tal van Lochemse stadsgezichten en landschappen, in een tijd dat de fotografie nog in de kinderschoenen stond. Ter Braak eert de schilder met een beschrijving van zijn turbulente leven vol armoede, drankzucht en familieleed. Historische ansichtkaarten van de Barchemseweg zijn het onderwerp van een nieuwe aflevering van de Harte lijke groeten en Rob Lichtenberg doet een oproep aan de lezers, die hem iets kunnen vertellen over het oude erve Ligtenberg, dat vroeger in de omgeving van de Enkweg in Barchem lag. Tenslotte presenteert de redactie twee nieuwe uitgaven: de historische canon van Lochem, waarin de hoogtepunten uit de geschiedenis van de ge meente overzichtelijk bijeen zijn gebracht, een gezamenlijke uitgave van het Historisch Genootschap, de Oudheid kundige Vereniging De Elf Marken en de gemeente Lochem, én het rijk geïllustreerde overzicht van 25 jaar bodemonderzoek in Lochem binnen en buiten de grachten, samengesteld door amateurarcheoloog Ben de Graaf. Wij wensen u als altijd veel leesplezier. Rest ons nog alle lezers bijzonder prettige feestdagen toe te wensen en voor ieder een gezond en gelukkig 2011! 3 Land van Lochem 2010 nr. 3

Land van Lochem | 2010 | | pagina 3