Uit venster 26, Toerisme Overnachtingsmogelijkheid voor toeristen was er in de gemeente volop. Vanouds bekende herbergen, zoals de Roskam in Gorssel en de Luchte in Lochem, groeiden uit tot hotel. Nieuwe hotels werden gebouwd, zoals in 1880 hotel 'Stad Lochem' of in 1866 hotel 'Het Wapen van Ampsen'. Veelal langs het tracé van de stoom tram ontstonden pensions of hotels, zoals hotel Stegeman in Laren, pension Tramzicht of hotel Bak in Lochem en hotel Meijlink in Barchem. In de eerste helft van de twintigste eeuw waren er 31 hotels, minimaal 21 pensions en 2 jeugdherbergen. De prijs voor volledig pension varieerde rond 1930 van 2,50 tot 6,00 gulden per persoon per dag. Van der Meij van hotel de Roskam was een ondernemend man en exploiteerde eigen busvervoer voor zijn gasten. Uit venster 32, Kunst en cultuur Zoals de bewoners van de vele landgoederen met de grandeur van de huizen hun wel stand konden laten zien, zo deden ze dat ook met hun interieurs. Zij lieten portretten schilderen voor aan de wand en zilveren pronkstukken drijven voor op tafel of in een kabinet. Voor zilverwerk moest men in Zutphen zijn, wat sinds de middeleeuwen een belangrijk zilversmeed-centrum was. Maar beroemde uurwerken en klokken werden ge maakt in Laren. Goslink en Hendrik Ruempol waren daar in de achttiende eeuw bekende klokkenmakers. Hun stoelklokken kwamen terecht in deftige interieurs, hun toren uurwerken in kerktorens of in de klokkentoren van kastelen en landhuizen. Een Ruempol uurwerk (Zutphen Stedelijk Museum) (Voetnoot) Met tekstbijdragen van Henk Bruil, Cees Derlagen, Jan Eefting, Fokkelien von Meyenfeldt, Jacobus Trijsburg, Henk Pelgrum, Alfred Stern en Focko de Zee onder deskundige begeleiding van CeesJan Frank en eindredactie van Wout Klein. 32 Land van Lochem 2010 nr. 3

Land van Lochem | 2010 | | pagina 32