Uit venster 14, Herbergen en handelswegen De Achterhoek wordt doorkruist door enkele zeer oude heer- en handelswegen. In de tachtigjarige oorlog verplaatsten zich hierover de legers van prins Maurits en Frederik Hendrik bij hun verovering van de steden ten oosten van de IJssel. Ten tijde van het hanzeverbond dienden ze als verbinding van de Hanzesteden Zutphen, Doesburg en Deventer met het Oostelijke achterland. Herberg de Luchte aan de Hessenweg/ Zutphenseweg bij Lochem Uit venster 17, Landgoederen De Voorst, van spieker tot Versailles' De Voorst Nicolaas de Vorste wordt in 1190 vermeld, maar de eerste echt bekende eigenaar is Gerhart ter Voirst in 1378. De dan nog eenvoudige 'spieker' komt in 1565 in handen van de familie van Keppel. Ongeveer een eeuw later wordt een telg uit dat geslacht page aan het hof van koning-stadhouder Willem III. Deze Arnold Joost van Keppel laat in 1700 het huidige paleisje bouwen. Als architecten treden op Daniël Marot en Jacob Roman, dezelfden die voor Willem III 't Loo realiseerden. De rijke interieurs en de indrukwekkende tuinen geven het huis een Franse allure. Vanaf 1750 is het huis in handen van de geslachten Van Lynden, Bentinck en Van Neukirchen. Door verval in de negentiende eeuw en brand in 1943 gaat veel kostbaar interieur en ex terieur verloren. In 1957 draagt de ei genaar, Pensioenfonds van de Neder landse Heidemaatschappij, het geheel over aan de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen, waarna het in fasen wordt gerestaureerd. Het huis is beschikbaar voor ontvangsten, maar overigens niet te bezoeken. Bekende herbergen langs de handelswegen waren: De Luchte Lochem De Witkamp Laren De Almense Mölle Almen Het Hoentjen Harfsen De Drie Kieften Joppe De Pessink Epse De Roskam Gorssel 31 H. Slagman, Zutphensche weg, Lochem. No. Familie*Hotel „de Luchte," Café-Restaurant. Land van Lochem 2010 nr. 3

Land van Lochem | 2010 | | pagina 31