en aan schoolgeld f 88,60. Dat was ook voor die tijd niet veel. Daarom was het ook niet zo vreemd, dat bij de school een akkertje hoorde, waar de schoolhouder voor eigen gebruik wat kon verbouwen. Of Gradus de school alle dagen bezocht heeft, is niet bekend. Er was toen nog geen leerplicht en 's zomers werden de kinderen vaak thuis gehouden om te helpen bij de oogst. Meer is er over de jeugd van Gradus niet bekend. Huisschilder Gradus De eerste keer dat in het Bevolkingsregister bij Gradus iets bijzonders vermeld staat, is de vermelding van een beroep. Op het blad voor de periode 1850-1862 (in 1850 was hij 17 jaar oud) staat hij ingeschreven als 'verver' (huisschilder). Roelinda ten Pas, achterachterkleindochter van Gradus, meldt op haar website, dat al was hij huisschilder van beroep, hij zich liever bezig hield met het schilderen van landschappen en stadsgezichten. Meestal zou hij dat op bestelling hebben gedaan. Het schijnt, dat hij in nood zijn schilderijen ook gebruikte om zijn drankverbruik in cafés mee te betalen. Door zijn grote voorliefde voor de drank, vermoedt Roelinda, zijn er waarschijnlijk heel wat schilderijen van hem bij caféhouders terecht gekomen. Het is vrijwel zeker, dat hij vaker openstaande rekeningen op deze manier heeft betaald. Uit mijn onderzoek is wel gebleken, dat het Gradus gedurende het grootste deel van zijn leven financieel niet zo goed ging. Wanneer Gradus met zijn kunstschilderhobby is begonnen, is niet bekend. Feit is dat het oudst gedateerde schilderij van hem uit 1850 stamt. Hoeveel schilderijen van hem in Lochem en omgeving aanwezig zijn, is nog niet uitgezocht. Momenteel zijn mij zo'n 25 Lochemse en een vijftigtal Apeldoornse schilderijen van Gradus bekend. Omdat Gradus tussen 1850 en 1896, zo'n 45 jaar, in Lochem geschilderd heeft en in Apeldoorn slechts tussen 1896 en 1899, kan de conclusie getrokken worden, dat er in en om Lochem nog heel veel onbekend werk van Gradus te vinden moet zijn. Het Historisch Genootschap Lochem, Laren en Barchem is bezig met het maken van een inventarisatie van zijn Lochemse werk. Huwelijk met Anna Elisabeth Willemsen Op 24-jarige leeftijd trouwde Gradus op 10 juli 1857 met de 27-jarige Anna Elisabeth Willemsen. In het huwelijksregister staat dit keer vermeld, dat Gradus 'verversknecht' was. Dat zal hij echter in de periode 1850 1862 ook wel zijn geweest. Hij heeft heel zijn leven in loondienst gewerkt. Bijna zeker was hij in dienst bij de volgende Lochemse schilders: Lichtendahl, Simmelink en Van der Heijden. Het echtpaar woonde de eerste jaren van hun huwelijk bij de moeder van Anna Elisabeth in huis in de Bagijnenstraat (nr. 70 op onderstaande kaart) te Lochem. Dus niet in de Molenstraat, ook al staat dat in het 21 Dit schilderij staat bekend als een voorstelling van de Bagijnestraat. De hier afgebeelde opeenvolging van huisjes komt echter helemaal niet overeen met de situatie, zoals die op 19de-eeuwse kadastrale kaarten van de Bagijnestraat is te zien. Het rijtje met drie kleine huisjes onder één kap (geheel links) en de naar voren springende grotere woningen rechts daarvan vinden we in die tijd echter wèl in de Achterstraat terug. De kenmerkende sprong in de straatwand is daar tegenwoordig zelfs nog herkenbaar. De bocht in het straatje op het schilderij, die dan weer wel aan de Bagijnestraat doet denken, was vroeger ook in de Achterstraat duidelijker aanwezig. We zijn benieuwd naar de reactie van de lezers. Land van Lochem 2010 nr. 3

Land van Lochem | 2010 | | pagina 21