aansloten. Het "stadsbeeld" was toen nog uitgesproken landelijk, de Barchemseweg zelfs nog niet verhard en tussen de villa's lagen akkers en weiden. De helling van de Paasberg zou in de jaren twintig en dertig verder worden verkaveld voor de bouw van kleinere middenstandswoningen. In deze omgeving waren veel pensions en hotels voor de talloze zomergasten, die van het prachtige Lochemse natuurschoon kwamen genieten. De uitzichten vanaf de Paasberg en de Lochemseweg, de hotels en de fraaie villa's werden ten behoeve van levendige postverkeer op vele ansichtkaarten vereeuwigd. De kaartjes beland den, zoals bijgaande voorbeelden laten zien, in alle uithoeken van het land. 13 Ansichtkaart "Lochem. Naar den Paaschberg". Deze kaart is in 1920 door Len en Col Tolk naar mejuffrouw Kitty Krul aan de Badhuiskade in Scheveningen verstuurd. We zien hier voor een deel dezelfde huizen als op ansichtkaart 2, nu echter vanaf de Paasberg richting Barchemseweg. Het voetpad leidde van de kruising Barchemseweg-Wilhelminalaan naar de Paasberg. Geheel links is de nieuwe laanbeplanting van de pas aangelegde Cartier van Disselweg zichtbaar, uiterst rechts de villa's Berry en Ik kiek nog in't gat. Ansichtkaart "Lochem. Gezicht vanaf den Paaschberg", in 1926 verzonden door Nina Engelke naar de familie P. Hommes in Winschoten. Het standpunt van de fotograaf ligt hier iets noordelijker dan op ansichtkaart nr. 3. Langs de pas aangelegde en met bomen beplante Dr. Cartier van Disselweg staan alleen bij het uiteinde van de laan, waar deze aansluit op de Barchemseweg, enkele nieuwe huizen. De akkertjes tussen de Van Disselweg en de Bosweg liggen er nog. Hier zou pas na de Tweede Wereldoorlog de nieuwe Rijks Scholen Gemeenschap verrijzen. In de verte markeert de hoge kerktoren de oude binnenstad van Lochem. Ansichtkaart "Villa Antoinetta bij Lochem", op een ansichtkaart die in 1913 vanuit Lochem naar Jongejuffrouw J.H. Sanders aan de Spoorlaan in Bussum is gestuurd. De afzender, C. Romswinckel, schrijft: Beste J. Ik heb je tegelijk met deze de gevraagde plaatsjes gezonden. No. 46 en 58 Bonte Wei had ik niet meer, daar ik die al geruild heb daarom heb ik er maar 2 andere bij gedaan. Met groeten. We zijn hier getuige van de levendige verzamelwoede, die Nederland vanaf 1903 teisterde, toen Verkade begon met de uitgave van zijn beroemde albums. Het album "Bonte Wei" kwam in 1911 op de markt en bevatte vele plaatjes van weidevogels en -bloemen naar aquarellen van Jac. P. Thjsse. Villa Antoinetta is hier te zien, voordat het huis in 1917 is aangekocht door de congregatie van de Zusters Franciscanessen die zich in 1900 in de Tuinstraat in Lochem hadden gevestigd. In de oude villa begonnen zij het rusthuis Sint Jozef. Lochem Naar den Paaschberg LOCHEM, Gezicht vanaf den Villa Antoinetta bij Lochem Land van Lochem 2010 nr. 3

Land van Lochem | 2010 | | pagina 13