Hartelijke groeten uit Lochem (15) Veranderingen langs de oude landweg naar Barchem CeesJan Frank Yanaf het einde van de 19de eeuw werd er voor het eerst op grote schaal buiten de grachten van de stad Lochem gebouwd. Overal op de oude akkergronden rond het stadje werden kleine buurtjes aangelegd, die langzaamaan met elkaar verweven raakten. Ook waren er enkele grote particuliere initiatieven, die leidden tot de aanleg van een aantal villaparken, zoals het eerste villapark in de omgeving van de Goorseweg en de Stationsweg, vervolgens de Nieuweweg en vanaf 1909 Berkeloord. De oude uitvalswegen boden ook aan trekkelijke bouwgrond, een prima plek om te wonen met zicht op een levendige weg. Rijk en arm woonde door elkaar, welgestelde renteniers en notabelen naast kleine burgerlieden en hier en daar nog een enkele boer, van wie de boerderij inmiddels binnen de stadsgrenzen was komen te liggen. Zo ontstond, langs straten als de Tramstraat, de Zwiepseweg, de Zutphenseweg en de Barchemenseweg een opmerkelijke mix van villa's, kleine en grote arbeiders- en burgermanswoningen en voormalige boerderijtjes. De Barchemseweg met zijn prachtige vergezichten over de Paasberg en de Lochemseberg kwam rond 1900 1910 in beeld als geliefde bouwlocatie. Villa de Kiesak (later Huize Elisabetha) en Villa Bergoord zijn enkele voorbeelden van de eerste grote huizen, die met uitzicht op het schilderachtige heuvellandschap werden ge bouwd. Op de hierbij afgebeelde ansichtkaarten zien we onder andere de villa's die rond 1910-1915 zijn gerea liseerd in de omgeving waar de Wilhelminalaan en de latere Dr. Cartier van Disselweg op de Barchemseweg 12 Ansichtkaart "Villa Bergoord-Lochem", in 1911 verstuurd door Pa, Moe, Jo en Marie naar de heer M. Schoemaker en Mejuffrouw J. v. Hingaarde in Amsterdam. Villa Bergoord behoort tot de oudste villa's aan de Barchemseweg en is wat betreft opzet en stijl verwant aan de villa's, die rond 1900-1905 aan de Nieuweweg verrezen. Karakteristieke elementen zijn de wit geverfde "speklagen" in het rode metselwerk en het rijk uitgewerkte sierspant in de topgevel boven de serre. De tuin is afgaande op dejonge boompjes nog maar net aangelegd. Let op de beide fietsen, die links in de berm liggen. Achter de villa is vrij zicht op de nog maagdelijke akkers op de helling van de Paasberg. Ansichtkaart "Lochem. Barchemseweg", situatie circa 1915. De blik is naar het noordwesten, richting Lochem. De vier huizen op de voorgrond staan er nog steeds. Uiterst links is een gedeelte van de vroegere villa "Berry" (later Hoogland) te zien, en uiterst rechts de grote villa uit 1912, die oorspronkelijk "Ik kiek nog in 't gat" heette. De villa's zijn ontworpen door architect B.J. Beeftink. Het huis in het midden van de foto staat op de hoek van de Barchemseweg en de Dr. Cartier van Disselweg, het huis rechts daarvan op de hoek met de Wilhelminalaan. In de verte staat de grote villa Antoinetta. Villa Bergoord Lochem. LOCHEM, Barchemsche weg Land van Lochem 2010 nr. 3

Land van Lochem | 2010 | | pagina 12