StfSKS": Lochein "De smaak van de negentiende eeuw" is het thema van Open Monumentendag 2010. In deze zomer- aflevering van Land van Lochem blikken we kort vooruit naar deze dag, 11 september a.s., wanneer de deuren van veel Lochemse monumenten weer open staan voor liefhebbers van het gebouwde erfgoed. Dat doen we niet alleen door u een voorproefje te geven van alles wat die dag in het centrum van Lochem wordt georganiseerd, maar ook via een toepasselijk artikel over heel bijzondere negentiende-eeuwse monumenten, die alles te maken hebben met de eetgebruiken van onze voorouders: de ijskelders, monumenten uit de tijd van ver voor de koelkast en de vrieskist. Veel archeologie ook in dit Land van Lochem, met bijdragen van Jan Kleinen over de nieuwe Archeologische Werkgroep Lochem en de sporen van de zwervende IJzertijd-erven die onlangs tijdens archeologisch onder zoek in Laren zijn aangetroffen. Eddy ter Breek neemt ons mee naar april 1838. Het jaar waarin in Verwolde een mysterieuze moord werd gepleegd. Die leidde tot een spraakmakende openbare terechtstelling op de Markt in Arnhem. Verder is er nieuws uit het Regionaal Archief in Zutphen en wordt er verslag gedaan van de excursie naar de Hanzesteden van Overijssel en Zutphen en de enerverende reis naar Istanbul onder leiding van Focko de Zee. Wij wensen u als altijd veel leesplezier. De redactie Het Gelders Archief kiest voor andere aanpak website Website wordt toekomstig platform voor publiekspresentatie van historische bronnen Het Gelders Archief gooit het over een andere boeg met zijn nieuwe website. De internetsite gaat in de toekomst dienen als platform voor de publiekspresentatie van de gedigitaliseerde doop-, trouw- en begraafboeken, de Burgerlijke Stand en de kaarten-, tekeningen- en prentenverzameling. Het Gelders Archief is momenteel bezig om deze bronnen te digitaliseren of heeft vergaande plannen om dit te gaan doen. Via de nieuwe website kunnen nu meer dan 82.000 foto's, prenten, tekeningen, zegels en andere afbeeldingen uit de collectie van het Gelders Archief worden bekeken (de beeldbank). Bezoekers zien bij het openen van de homepage meteen bij welk onderwerp zij kunnen zoeken. Bovendien bestaat de mogelijkheid om zoekvragen te verfijnen. De viewer waarmee afbeeldingen worden getoond is aanzienlijk verbeterd. Inmiddels staan er 2050 toegangen op archieven online. Het Gelders Archief streeft er naar om in 2013 alle archieftoegangen op het internet geplaatst te hebben. De nieuwe website maakt het mogelijk om direct gebruik te maken van moderne sociale media als Twitter, Facebook en Hyves. Daarmee kan bijvoorbeeld een nieuwe weblog of nieuwspagina direct worden verzon den of geplaatst op een van de sociale media. Het internetadres van de nieuwe website van het Gelders Archief luidt: www.geldersarchief.nl. Twitteraccount van het Gelders Archief: http://twitter.com/geldersarchief1 RCHIEF 3 Land van Lochem 2010 nr. 2

Land van Lochem | 2010 | | pagina 3