REGIONAAL ARCHIEFZUTPHEN Aan de website van het Regionaal Archief Zutphen zijn 134 kaarten van de (voormalige) ^Agemeenten Gorssel en Lochem toegevoegd. De onderwerpen van de kaarten zijn divers. Eén van de kaarten, gemaakt in 1639 door Nicolaes van Geelkercken, geeft de staat weer van De Cloese en Diepenbroeck in Lochem. Daarnaast zijn er kadastrale kaarten, bestemmings- en uitbreidingsplannen van de gemeenten Lochem en Gorssel en kaarten over grenswijzigingen tussen Warnsveld, Gorssel en Zutphen opgenomen in de database. De collectie van de gemeente Gorssel en Lochem bevat meerdere plattegronden uit het eind van de negentiende eeuw, zoals plattegronden van de gemeentehuizen in Gorssel en Lochem. Ook een aantal kaarten van de VVV (en voorlopers) zijn nu tot in detail op de website te bekijken. Het Verfraaiings gezelschap van Lochem liet de topgrafische kaarten van Lochem en omgeving soms mooi versieren met een schets van de omgeving of een ruiter. De database met kaarten bevat nu bijna 800 kaarten van de gemeenten Gorssel, Lochem en Zutphen. De kaarten zijn haarscherp te bekijken op de website. Vaak zijn details zelfs beter zichtbaar dan wanneer je naar het origineel kijkt. De originelen liggen nu goed opgeborgen in het depot en worden niet meer ter inzage gegeven. Wie graag een afdruk aan de muur wil hangen, kan een digitaal bestand of print bestellen via de website. Ook de komende maanden worden er weer kaarten beschreven, gedigitaliseerd en vervolgens beschikbaar gesteld via de website www.regionaalarchiefzutphen.nl. Joost Dijksman en Hans de Rooy uit Almen hebben namens de oudheidkundige vereniging De Elf Marken een nadere toegang gemaakt op het archief van de gemeente Kring van Dorth (1795-1831). Bijna alle stukken uit het archief dat bij Regionaal Archief Zutphen wordt bewaard, hebben de heren beschreven. De nadere toegangen zijn goede hulpmiddelen voor historici en genealogen. Kring van Dorth ligt op de grens van Gelderland en Overijssel en is één van de buurtschappen van de gemeente Lochem. Tussen 1811 en 1831 was het een zelfstandige gemeente. Interessant voor de kleine gemeenschap van Dorth zijn de brieven en aantekeningen over bijvoorbeeld het onderhoud van de wegen, gegevens over de conditie van de veestapel, aanstellingsbrieven van functionarissen, overzichten van traktementen van schoolmeesters en voorschriften voor het begraven van overledenen. Over de gehele periode zijn deze gegevens terug te vinden. Maar ook meer triviale onderwerpen als het aanbrengen van een handwijzer bij herberg De Roskam of het opvoeren van reiskosten brengt de alledaagse gang van zaken in deze plattelandssamenleving aan het begin van de 19e eeuw mooi voor het voetlicht. Aan de hand van de gemaakte nadere toegang kan makkelijk gezocht worden op onderwerp, datum en betrokken personen. Voor genealogische zoektochten zijn de ingekomen stukken van belang, omdat ze heel veel gegevens bevatten over de bewoners van Dorth. Daarnaast bevatten de 21 bijlagen bij de huwelijksakten van 1819 tot 1831 vaak aardige gegevens. In het archief van de gemeente Kring van Dorth zijn naast de bestuurlijke stukken van de gemeente uit 1811-1831 ook de bestuurlijke stukken van de municipaliteit (1795-1798) en het richterambt (1803-1811) opgenomen. De inventaris van het archief met de uitgebreide nadere toegang kunt u downloaden van de website www.regionaalarchiefzutphen.nl (archiefnummer 5.015). Nieuws van het 28 Land van Lochem 2010 nr. 2

Land van Lochem | 2010 | | pagina 28