Zutphen. Deze kelder behoorde ooit bij uitspanning 't Harenberg, die zich op deze plek bevond. De buurtschap Bronsbergen (vroeger gemeente Warnsveld) was perfect voor een uitspanning, prachtig ge legen met uitzicht op de IJssel, aan de belangrijke verbindingsweg tus sen Zutphen en Doetinchem en daarbij een halte van de tram. Het mooie uitzicht op de IJssel en een speeltuin hadden veel aantrek kingskracht en zorgden ervoor dat 't Harenberg floreerde. Ook in heel oude tijden had de plek al een aan trekkingskracht op de bewoners van de streek. Bij verschillende opgravingen zijn er grafresten uit de Brons- en IJzertijd gevonden. De ijskelder dateert van omstreeks 1900 toen de toenmalige uitbater, de familie Wunderink, de ijskelder liet bouwen. De bomen, die op de heuvel werden geplant, zorgden voor extra koelte. Door het toene mend gewicht van de bomen, was een restauratie van het gewelf op den duur noodzakelijk. Op het moment ligt de kelder in de bos- tuin van een naoorlogse particu liere woning. De familie Meerstad, die het huis nu bewoont, probeert de kelder zo goed mogelijk te con serveren. Menig Achterhoekse agrariër kent het pand, omdat hier jarenlang de districtsbureauhouder, de DBH, gevestigd was. Inschaarbewijzen, vervoersbewijzen, de meitelling, waren bekende begrippen uit die tijd. Ijskelder bij kasteel Baak Een derde, nog gave, kelder waar aan we in dit artikel aandacht wil len schenken, bevindt zich bij kas teel Baak te Baak. Huis Baak wordt al in 1294 voor het eerst genoemd. Het huis is in deze tijd bezit van de graven van Gelre. Het 'Goet to Bake' wordt in akten uit 1326 be schreven als een goed van de her tog van Gelre. Pater Jan Koekoek heeft hiervan melding gemaakt in zijn boek 'De heerlijkheid Baak'. In de achttiende en negentiende eeuw was het bezit van diverse ba ronnen en jonkheren. In de jaren 1737 tot en met 1741 werd het door G.W.J. van der Heijden her bouwd en vernieuwd met gebruik making van enig muurwerk van het middeleeuwse slot en kreeg het huis Baak in grote lijnen zijn hui dige vorm. De ijskelder zal vermoe delijk ook in deze periode zijn ge bouwd. Helaas is het nu niet mo gelijk om de kelder van binnen te bekijken. Bij een recente telling bleek namelijk dat er dertien vleer muizen een onderkomen hebben gevonden. Dit artikel werd eerder geplaatst in Den Schaorpoal^, tijdschrift van het Staring Instituut te Doetinchem. 26 Uitspanning 't harenberg „Jtjronsbcpgcn Ansicht van uitspanning 't Harenberg van voor 1903 (collectie Stedelijk Archief Zutphen) Noten 1. De tekst over de historie van de ijskelder is afkomstig uit een verslag van Martijn Haitink. In het kader van zijn opleiding tot restau-ratiemedewerker was hij betrokken bij de restauratie van de ijskelder in Park Sonsbeek te Arnhem. Deze restauratie werd uitgevoerd door Bouwbedrijf Hoffman uit Beltrum. Land van Lochem 2010 nr. 2

Land van Lochem | 2010 | | pagina 26