in Gelderland en Overijssel. 't Ross Op enige afstand is het niet meer dan een heuvel begroeid met forse beukenbomen, maar dichterbij maakt een fraai gemetselde ingang duidelijk, dat zich hier in het bos een geheel intacte ijskelder bevindt. Het bos waar het hier om gaat is het zogenaamde Rossbos (op de kadastrale kaart aangeduid met de naam 'Starre-bos') bij Huize 't Ross in de buurtschap Groot Dochteren bij Laren. De buitenplaats 't Ross is te be schouwen als een van de buiten plaatsen, die rijke stedelingen uit Zutphen in de achttiende eeuw op hun pachtboerderijen stichtten. De geschiedenis van het terrein is tot in het midden van de vijftiende eeuw onduidelijk. De veronderstel ling dat er voor het huis, zoals we dat in zijn huidige vorm kennen, in de directe omgeving al eerder een veel ouder huis heeft bestaan, is niet met enig document aan te to nen. Het is misschien eerder een soort volksgeloof. Ook de naam 'Veltcamp' die eerder voor 't Ross zou zijn gebruikt, valt moeilijk te traceren. Een camp was een per ceel bouwland aan de rand van de gemeenschappelijk gebruikte woeste gronden (het veld), maar dat maakt het niet duidelijker. 't Ross was in ieder geval in de jaren zestig van de achttiende eeuw reeds in gebruik als buitenplaats. Dit blijkt uit een serie kasboeken van de toenmalige eigenaar Arnold Wentholt, een koopman uit Laren. Mogelijkerwijs is hij 't Ross al vanaf 1747 intensief gaan gebrui ken. In dat jaar werd Wentholt in verband met de staatkundige on rust namelijk niet herbenoemd als burgemeester van Zutphen en zal hij zich, zoals kan worden veron dersteld, op het 'land' hebben te ruggetrokken. Het is dus waar schijnlijk Arnold Wentholt geweest die de buitenplaats de verschij ningsvorm heeft gegeven zoals die werd vastgelegd na zijn dood. Van ca. 1822 tot 1920 was de familie Van Rappard de eigenaar. Deze fa milienaam wordt nog steeds geas socieerd met de vele openbare functies die de familieleden vervul den. Zo was Jacob Gabriël van Rappard eind 1800 gedurende vele jaren voorzitter van de Gelders Overijsselse Maatschap van Land bouw. De ijskelder is vermoedelijk in 1860 gebouwd. Dat de kelder nogal ver van het kasteel ligt, was aanleiding om over het bestaan van nog een ander landhuis te speculeren. Dat landhuis zou dan dichterbij de kel der moeten hebben gestaan, maar historisch onderzoek heeft daar over geen zekerheid gegeven. Op tien meter afstand van de kelder liggen nu nog twee rechthoekige fundamenten onder het maaiveld. Ben de Graaf, de bekende archeo- loog uit Lochem, vermoedt dat het hier gaat om de resten van een extra ijsopslagplaats voor de ijs kelder. Ook de afwezigheid van een waterpartij in de nabijheid van de kelder was voor sommigen reden om aan te nemen dat het hier geen echte ijskelder betreft, maar eer der een wildkelder. Jan Harenberg, de bekende kastelenkenner, heeft echter aangetoond dat er in het bos wel degelijk een grote vijver heeft gelegen, die na de bouw van de ijskelder echter is gedempt. Op het moment is de familie Hyink de ei genaar van het Rossbos, zij zijn het ook die de ijskelder hebben geres taureerd. Op hun voorstel gaf de gemeente Lochem in 2006 toestem ming om het pad dat langs het bos loopt, van de Rossweg naar de Broerdijk, en dat voorheen 'Oude Kerkpad' heette, de naam 'Heuvel pad' te geven. Heuvel verwijst in dit verband niet naar de heuvel die is opgeworpen voor de ijskelder, maar naar een beroemde plaats genoot, meester Heuvel, een ver woed wandelaar, die het pad met grote regelmaat moet hebben be lopen tijdens de vele wandeltoch ten die hij in de buurt maakte. De Bronsbergen bij Zutphen Een kelder van meer recente da tum dan de eerdergenoemde be vindt zich in het restant van het rivierduinengebied, nabij het recreatiepark De Bronsbergen te 24 Het interieur van de ijskelder van 't Ross; een eenvoudig rechthoekig vertrek verstevigd met ijzeren balken (foto Loek Kemming) Land van Lochem 2010 nr. 2

Land van Lochem | 2010 | | pagina 24