De smaak van de negentiende eeuw Open Monumentendag 2010 CeesJan Frank Open Monumentendag 2010 staat in het teken van de negentiende eeuw. Een eeuw met twee gezichten: dat van de technologische vernieu wingen van de industriële revolutie enerzijds, en dat van het teruggrijpen naar eerdere bouwstijlen ander zijds. Een combinatie die heel wat verrassende mo numenten heeft opgeleverd. Vele daarvan zijn overal in Nederland op 11 (en in sommige gemeenten ook op 12) september voor het publiek toegankelijk. Ook Lochem heeft weer een boeiend programma samengesteld. De organisatie ligt zo als altijd in han den van de gemeente Lochem, het Historisch Ge nootschap Lochem-Laren-Barchem en de VVV. Er wordt voor zaterdag 11 september een bijzondere dag voorbereid. In dit bericht vindt u alvast een voor proefje uit de folder, die op Monumentendag weer gratis is af te halen bij de VVV. Binnenstad Lochem Het programma speelt zich dit jaar grotendeels af in het centrum van Lochem en wel op de Kleine Markt en in de Gudulakerk. Hier zal het thema "de smaak van de negentiende eeuw" op bijzondere wijze wor den gepresenteerd. Burgemeester Spekreijse opent de dag om 10.00 uur, bijgestaan door het luiden van de kerkklokken door het klokkenluidersgilde. Een greep uit de activiteiten (wijzigingen in het programma voorbehouden): de hele dag wordt er live negen- tiende-eeuwse muziek op de Markt ten gehore ge bracht, vanaf 11.00 uur kunt u genieten van ver- X5* schillende typisch negentiende-eeuwse gerechten, voor de kinderen is er om 14.00 uur poppenkast en in de Gudulakerk vertelt Dinie Hiddink verhalen, kan genoten worden van orgelspel en is een doorlopende diavoorstelling te zien over negentiende-eeuwse pan den in Lochem. En natuurlijk is er alle gelegenheid om verschillende historische monumenten van bin nen te bekijken. Monumenten Een unieke kans is de mogelijkheid om Kasteel de Cloese van binnen te bezichtigen. Het laat middeleeuwse kasteeltje kreeg aan het einde van de negentiende eeuw een geheel nieuw uiterlijk naar ont werp van de bekende architect Nicolaas Molenaar. Sindsdien is De Cloese met zijn schilderachtige to rentjes, trapgevels en rijk versierde gevels in neorenaissancestijl een markant voorbeeld van de smaak van de negentiende eeuw. De Cloese is per paardentram bereikbaar, die vanaf 10.30 pendelt tus sen Markt en kasteel. Ook kunt u per Berkelzomp worden vervoerd. Liefhebbers van Lochems negen- tiende-eeuwse monumenten wordt aangeraden te voet naar het centrum terug te keren via het pittoreske Keppellaantje, villawijk Berkeloord en de Nieuweweg, het negentiende-eeuwse beschermde stadsgezicht met zijn vele oude villa's. Topmonumenten die u hier kunt aantreffen zijn de drie villa's, die H.P. Berlage in 1884 ontwierp, het statige Hotel Stad Lochem en de beide Pillinkvilla's (niet toegankelijk). In de binnenstad van Lochem zijn het Stadhuis, de kerktoren en de Gudulakerk te bezichtigen, evenals de negentiende-eeuwse Synagoge. Tenslotte zal ook de Oude Begraafplaats aan de Zutphenseweg geo pend zijn. Het mag duidelijk zijn, Open Monumentendag 2010 in Lochem wordt een dag om niet te missen! 21 Huize ,,de Cloese'^'Mj Lochem Land van Lochem 2010 nr. 2

Land van Lochem | 2010 | | pagina 21