4 In de sleuven werd de zwarte grond van het esdek voorzichtig tot op het onderliggende gele dekzand afgegraven. In deze afgegraven grond werden veel losse objecten verzameld. De oudste vondst is een geslepen vuurste nen bijl uit het Neolithicum. Ook kwam er veel voorhistorisch en vroegmiddeleeuws aardewerk aan het licht. Sporen op het dekzand Op het vrijgekomen gele zand waren veel res ten van menselijke activiteit te zien. De familie Wittenberg, die direct bij het opgravingsterrein woont, heeft veel van deze "sporen" gefotografeerd (zie foto). Deze "sporen" zijn de resten van huispalen, putten, greppels, afrasteringen en andere bewoningsresten die in de bodem zijn ver gaan en daarbij verkleuringen in het zand heb ben achtergelaten. De uitbreiding van het onderzoek levert zeven erven op De proefsleuven leverden zoveel interessante gegevens op dat besloten werd om, vooral rond de plekken waar huispalen te zien waren, meer grond weg te graven. Samen met de proefsleuven werd in totaal 6000 m2 onderzoeksgebied blootgelegd. Een leek is niet in staat in de wirwar van sporen enige structuur te ontdekken. Archeologen zijn professionele spoorzoekers. Zij konden in de wirwar van lijnen en vlekken de plattegronden van zeven boerderijtjes ontdekken met hun bijgebouwen, spiekers en waterputten. Het betreft twee erven uit de Late Ijzertijd (de laatste eeuwen voor Chr.) en vijf erven uit de vroege Middel eeuwen (700-800 na Chr.). In dit artikel bespreken we alleen de twee Zwervende erven uit de Ijzertijd. De vijf vroegmiddeleeuwse erven zullen in een volgende uitgave van het Land van Lochem aan de orde komen." Zwervende erven De zwervende erven zijn de twee huizen aan de zuidkant van het plangebied (de huizen 1 en 2 van de plattegrond Het zijn twee woonstalboerderijtjes stammend uit de Midden tot Late Ijzertijd (tussen 500 voor Chr. en de komst van de Romeinen). De twee boerderijen passen in de bouwtraditie uit het overgangsgebied tussen Noord en Zuid Nederland van die tijd. Voor de kenners: de boerderijtjes combineren de kenmerken van boerderijtypen die ten zuiden van de grote rivieren worden aangetroffen (het type "Haps") en de kenmerken van een boerderijtype dat in Noord Neder land wordt gevonden (Type "Hijken"). 19 -"Zoctac Nature BV Bert Aanstoot ETIBBV Hotel AaartNL.nl Laren lieker sweg Huis 1 eri 2 g Land van Lochem 2010 nr. 2

Land van Lochem | 2010 | | pagina 19