van het gebouw plaats. In de periode 1999 t/m 2002 heeft het gebouw een veel grootschaliger renovatie ondergaan. Natuurlijk heeft de groep in de loop van de week een bezoek gebracht aan het Palais de Hollande, het Nederlandse consulaat-generaal. Het com plex ligt aan een winkelstraat, de Istiklal Caddesi, de meest populaire en dus drukste winkel- en flaneerstraat van Istanbul. Het is heden ten dage een brede voetgangerspromenade met aan weerszijden boetiekjes, ca fés, galeries, cinema's, consulaten en banken, met dure appartementen erboven. We werden in het bij het consulaat behorende kerkje (het oudste ge bouw op het terrein) ontvangen door de consul-generaal, Onno Kervers, en zijn assistente, Tineke Sökman-van der Loon. Als een soort tegen prestatie voor de ontvangst van onze groep heeft Focko de Zee namens het Historisch Genootschap twee boeken aangeboden, die met de ge schiedenis van Lochem te maken hebben: 'Een eeuw burgerzin' en 'Mejuffrouw Frederike van Uildriks, een opmerkelijke vrouw in Lochem rond 1900'. Dat werd zeer op prijs gesteld. Focko de Zee was echter niet de enige, die het programma en het ver blijf en alles wat daar nog bij kwam in Istanbul heeft geregeld. Hij had hierbij een geweldige steun aan de in Zutphen wonende Demet Varli. Zij heeft een officiële gidslicentie voor Turkije. Samen hebben ze er voor gezorgd dat het verblijf en het programma zonder haperingen voor de groep zijn verlopen. Daar kwam bij, dat het een heel plezierige groep was, die goed met elkaar overweg kon. Vermeldenswaard is nog de aanwezigheid van Anna de Wit in de groep, die om zich goed te kunnen verplaatsen, gebruik maakte van een moderne, opvouwbare step. Zij trok in Istanbul veel bekijks. De mensen keken haar vaak met open mond na. Anna de Wit trok zich van het gebeuren niets aan, voor haar was de step een middel dat uitstekend functioneerde. Oosterse sfeer In de loop van de week werden natuurlijk allerlei bekende plekken be zocht, zoals de Blauwe Moskee, de Basilica Cisterne, het Hippodroom, de Haghia Sophia, het Topkapipaleis, de grote Bazaar, de muur van Theodosius, het Valence aquaduct en de Kariye kerk in Chora met zijn verfijnde mozaïeken. Ook de tocht over de Bosporus was prachtig met schitterende gezichten op de stad en de bezigheden op en aan het water. We hebben genoten van de Oosterse sfeer in de stad: de muezzins die ons via luidsprekers (en dit kunt u heel letterlijk nemen) al heel vroeg in de ochtend wakker maakten, de vele kleurige kraampjes overal op de pleinen en langs de straten, de kleine winkeltjes waar allerlei kleurige en geurige waar wordt verkocht, de schoenenpoetsers met hun bijzondere voetenbankjes, de drukte in de overdekte Grote Bazaar met haar kleine open winkeltjes en de geuren en kleuren van de Kruiden Bazaar. Veel van die kleuren, geuren en smaken vonden we elke dag tijdens lunch en diner terug op onze borden: de Turkse keuken is oog- en tong- strelend! Het waren vijf zeer intensieve dagen, waarin we heel veel informatie kregen te verwerken van onze gids Demet Varli en van Focko de Zee. Zij spraken met niet aflatend enthousiasme over de plaatsen, die we bezocht hebben. Istanbul is een stad met een grote geschiedenis, waar van binnen en buiten haar muren ook in onze tijd nog veel is terug te vinden. Wij kijken als groep met heel veel plezier terug op een bijzonder ge slaagde reis en zullen over niet al te lange tijd nog een keer bij elkaar komen om over onze ervaringen met betrekking tot de reis nog eens met elkaar van gedachten te wisselen. 17 Land van Lochem 2010 nr. 2

Land van Lochem | 2010 | | pagina 17