Met het Historisch Genootschap op bezoek in Istanbul Eddy ter Braak Van 2 tot en met 7 juni 2010 heeft een groep van 21 personen, onder wie leden van het Historisch Genootschap Lochem Laren Barchem en van de oudheidkundige vereniging De Elf Marken uit Gorssel en een Turkse gids, een vijfdaags bezoek gebracht aan Istanbul, stad aan de Bosporus. Aanleiding voor de reis was een lezing van Focko de Zee op dins dag 24 maart 2009 in hotel-restaurant Stegeman te Laren. De lezing ging over het Palais de Hollande, zoals het gebouw van het Nederlandse consulaat-generaal in Istanbul in de wandeling wordt genoemd. Focko de Zee heeft namelijk in de jaren vijftig/zestig van de vorige eeuw meegewerkt aan de renovatie van het Palais de Hollande. Naast de geschiedenis van het gebouw en de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Turkije kwam tijdens de lezing ook de geschiede nis van de stad Istanbul aan de orde. Het Palais de Hollande Het huidige Palais de Hollande is gebouwd in de stijl van een Italiaans palazzo. Het is het oudste bezit van het Nederlands Ministerie van Bui tenlandse Zaken in het buitenland. Het eerste gebouw werd in 1714 in opdracht van de Nederlandse Gezant Jacobus Coljer gebouwd. Oorspronkelijk bestond het gebouw uit een stenen onderbouw, waar van de zgn. 'kamelengang' nog bewaard gebleven is. Het bovenste deel van het gebouw was opgetrokken uit hout, typisch voor het Istanbul van die tijd. Deze houten bovenbouw brandde tweemaal af, in 1767 en in 1831. In 1859 werd het herbouwd, maar nu in steen opgetrokken. Architect was de Italiaan G.B. Barborini. In de jaren vijftig/zestig vond, zoals vermeld, een gedeeltelijke renovatie Land van Lochem 2010 nr. 2

Land van Lochem | 2010 | | pagina 16