i f \J' Rapport van begravingen van Sgt. Sellies, verslag Sgt. Verheij van M.C.-III-11 R.I). Hij is vermoede lijk gesneuveld tijdens de hierboven beschreven door braak van de SS'ers. Dat betekent dus dat hij op 12 mei is gesneuveld. Op zijn grafsteen prijkt een on juiste datum, 13 mei 1940. Alle op de begraafplek aangedragen gesneuvelden werden door de registratiegroep voorzien van een grote enveloppe van het Rode Kruis, met daarop de gegevens van de plaats waar de lichamen zijn ge vonden en onder welke omstandigheden ze zijn aan getroffen. De gevonden bezittingen werden in de en veloppe gestopt. Cees Nieuwenhuis lag dus tot 17 april 1941 begraven als onbekende militair. Het graf werd in april 1941 geopend naar aanleiding van het onderzoek naar Peper (graf 1-63). De bijzonderhe den van de gesneuvelden bleken nauwkeurig over een te stemmen met die van de vermiste, doch ver moedelijk gesneuvelde Nieuwenhuis. Bij de opgraving van de begravene in het graf V-20 bleek deze ge kleed in een uniform (zonder tuniek), een rood- geblokte kampblouse, het onderhemd was gemerkt C.B. In de bovenkaak bevond zich een volledig kunst gebit, waarvan één tand los zat. Al deze gegevens werden door Gerritje Nieuwenhuis, die inmiddels was bevallen van een dochter, herkend als van toepas sing te zijn op haar man. Hierdoor kwam vast te staan dat het stoffelijk overschot in dit graf van Cornelis B.J. Nieuwenhuis was. O.G. Neuschafer zat ook in de Staf III-11 RI. Hij werd op 18 mei gevonden te genover Hotel de Grebbeberg, ongeveer 40 meter ten zuiden van de Straatweg (dus zeer dichtbij Nieuwenhuis). Ook hier is één van de bronnen het verslag van Sergeant Verheij. De hier genoemde over lijdensdatum is 12 mei. Ook soldaat Wegman van III-11 RI is 40 meter ten zuiden van de weg tegen over het Hotel gevonden, op 18 mei. Zoekopdracht? We hebben vastgesteld dat bij vrijwel alle gesneuvel den de afdeling Verbindingen van het Derde Bataljon 11 Regiment Verbindingstroepen (III-11 RI) het ver slag van sergeant Verheij als bron wordt genoemd. Ook al lagen ze soms honderden meters uit elkaar. Dit wijst haast op een soort zoekopdracht achteraf, niet op waarnemingen op 12 mei zelf. Hij moet ook specifiek gericht zijn geweest op zijn eigen bataljon, want bij anderen (die behorend tot III - 11 RI) wordt hij niet als bron genoemd, hoewel ze ook in deze om geving (zeg maar ergens tussen stoplijn en Hotel de Grebbeberg) zijn gesneuveld. De op 5 januari 1941 geboren dochter van Cees en Gerritje, Corrie, heeft haar vader nooit gekend. Zij is groot gebracht door haar moeder en grootmoeder. De grafsteen van Cees Nieuwenhuis is in december 2009 vervangen. Op de oude steen stond dat hij tus sen 10 en 15 mei is gesneuveld, op de nieuwe steen staat 13 mei als sterfdatum. De overlijdensakte van de plaatselijke begrafenisondernemer destijds vermeldt 13 mei 1940 dood bevonden. Dat is het uitgangspunt geweest voor de datum op de nieuwe grafsteen. Maar de datum is onjuist. 1' ■<4 1 J H m M 1BW IP Naschrift van de redactie: Peter Nieuwenhuis was zestien jaar oud toen hij, kort voordat zijn oma overleed, inzage kreeg in een kistje met oude foto 's en brieven. Het kistje bevatte herin neringen aan de familie Nieuwenhuis en de interesse van Peter was gewekt. Al bijna vijftien jaar doet hij stamboomonderzoek waarbij hij speciale aandacht heeft voor de tragische dood van oud-oom Cees. Hij reconstrueerde wat er in die meidagen met zijn oud-oom get>eurde. Peter is op zoek naar meer gege vens die zijn verhaal nog sterker maken. Ook is hij op zoek naar mensen die Cees en Gerritje kenden en wellicht foto's of andere informatie hebben. Informatie aan info@hglochem.nl Excursie de Hanze De Hanze-excursie op 24 april is enthousiast ontvangen. Er zijn echter nog plaatsen over in de bus. Wellicht ten overvloede: De route gaat via Zutphen (rondleiding en koffie), langs de loop van de IJssel, dwz Voorst, Empe, Wilp, Twello, lunch aan de IJssel, naar Hattem en eindigt in Kampen op de Koggewerf. Daar is een korte presentatie met expositie en een replica van een Koggeschip te bezichtigen. De geschiedenis van de Hanze wordt op deze dag herbeleefd. U kunt zich nog aanmelden per e-mail: hieropan@xs4all.nl, telefonisch 0573-255896 of met het aanmeldingsformulier. 9 i Peter W. Nieuwenhuis bij de nieuwe grafsteen op de Grebbeberg. (Foto Jan Rujne, Wegener) Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 9