Den Vaderlant ghetrouwe Lochemse korporaal sneuvelt op de Grebbeberg Peter W. Nieuwenhuis Het is dit voorjaar 70 jaar geleden dat de Slag om de Grebbeberg plaatsvond. Vele Neder landse militairen lieten in mei 1940 het leven tijdens hun poging de oprukkende Duitsers weerstand te bieden. Eén van hen was korporaal Cornelis Nieuwenhuis, afkomstig uit Lochem. Hij woonde aan de Poststeeg. Cornelis (Cees) leerde het bakkersvak bij Bakker Heusinkveld. Deze bijdrage is aan hem gewijd. Strijd om de Grebbe-Iinie Op 28 augustus 1939, drie dagen voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, kondigde men in Ne derland de algemene mobilisatie af. Het Nederlandse leger was beslist te zwak om het hele land te be schermen. Dat zou wel zo lang mogelijk geprobeerd worden, maar uiteindelijk dacht men slechts in staat te zijn de zogenoemde "Vesting Holland" langdurig te verdedigen. Daarmee werd het gebied bedoeld dat achter de Nieuwe Hollandse Waterlinie, het Hollands Diep en het Haringvliet lag, derhalve de beide provin cies Holland en het westelijk deel van de provincie Utrecht. De mobilisatie van de Nederlandse troepen concentreerde zich in de laatste maanden van 1939 dan ook in deze liniegebieden. Cornelis Bernardus Johannes Nieuwenhuis uit Lochem, korporaal, ingedeeld bij de Staf van de af deling Verbindingen van het Derde Bataljon 11 Regi ment Verbindingstroepen (III-11 RI), was in septem ber 1939 aan het begin van de mobilisatie gelegerd in Hoorn. In oktober 1939 werd hij overgeplaatst naar Amerongen. Hij verbleef daar bij het burgergezin Van Straten. Later bevond hij zich te Leersum, waar het III-11 RI legerkorpsreserve was. Het bataljon heeft gesteund bij evacuaties, deed patrouillegang en be waakte munitieopslagplaatsen. Op 10 mei 1940 is het volgens plan verplaatst naar Leersum, waar het bu reau zijn intrek nam in kasteel Broekhuizen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit een verslag van kapitein Franssen. Voor de 10de mei heeft Nieuwenhuis dienst (telefoon- wacht) gedaan op kasteel Amerongen. 11 Mei 1940 schreef hij zijn vrouw Gerritje de laatste brief: "Alles is en blijft voorlopig goed zullen we ho pen. Hou je kalm en wees niet ongerust over mij. We moeten de moed er maar in houden en verder maar afwachten..." III-11 RI naar de Grebbeberg Een dag later kreeg de sectie, waartoe Nieuwenhuis behoorde, het bevel om de stoplijn op de Grebbeberg te versterken. En zo belandde Cees Nieuwenhuis in het gebied waar in deze meidagen het felst werd ge streden. Bij de Grebbe is de stormloop van de Duitse troepen het langst weerstaan, er werd een zware strijd geleverd. Hier zijn in Nederland de meeste strijders gevallen. "Der Teufelsberg" - de duivelsberg werd het door de stormers genoemd. De Berg scheen on neembaar. Boven op de berg, in het beukenbos met zijn diepe insnijdingen, met zijn wondere net van heuvelpaadjes en veilige schuilplaatsen, had het Ne derlandse leger zich vastgebeten. De strijd was ver schrikkelijk. Eten en drinken konden niet meer wor den aangevoerd. Het verlaten van de loopgraaf bete kende in vele gevallen de dood. 6 De trouwfoto van Cees Nieuwenhuis en Gerritje Hofland, Nog geen vijf maanden later zou Cees sneuvelen. Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 6