Dtrydag&^^ T~Lan<ï van ^°^eïïl In 2005 besteedde het Land van Lochem in een speciaal themanummer uitgebreid aandacht aan de herden king van 60 jaar bevrijd Nederland. Destijds schreven we, dat er steeds minder mensen zijn die de oorlogs jaren en de bevrijding bewust hebben meegemaakt en dat over een aantal jaren weinigen nog kunnen vertellen dat zij erbij waren en wat zij hebben beleefd. We zijn al weer vijf jaar verder in de tijd, maar de verhalen blijven komen. Niet alleen van ooggetuigen, maar ook van de jongere generaties, die in het verleden duiken om de geschiedenis van ouders en grootouders boven water te halen. In dit nieuwe Land van Lochem vindt u hier twee mooie voorbeelden van: Herman Beumer haalt herinneringen op aan het najaar van 1944 toen de bevrijding zo dichtbij leek en Peter Nieuwen- huis reconstrueerde het droeve lot van zijn oud-oom Cees, die in de eerste oorlogsdagen van mei 1940 op de Grebbeberg vermist raakte. Een aangrijpend verhaal over moedige mannen, die bij de verdediging van de "Vesting Holland" het leven lieten. Een luchtiger bijdrage is er van dr. Everhard Jans, die bij zijn relaas over feesten en gebruiken in de Achter hoek is aangekomen bij de Lentefeesten. Van CeesJan Frank is er onder meer een bijdrage over een bijzondere vondst in de Lochemse Molenstraat. Ook de Leeskring Paleografie heeft niet stil gezeten. Hiervan getuigt de transcriptie van de bijschriften bij de kaart, die de veldtocht van Spinola in 1606 uitbeeldt. Verder willen we in dit nummer uw aandacht vestigen op de Hanze-excursie op 24 april a.s, de Genealogische Dag van de Werkgroep Genealogie van De Elf Marken en enkele spectaculaire aanwinsten van Paleis Het Loo. Op pagina 20 vindt u een aankondiging van een bijzondere tentoonstelling in het Kulturhus in Laren. Tenslotte berichten we u, dat dit het laatste nummer is, waaraan ons redactielid Mariska Haitink heeft meege werkt. Vanaf eind 2005 verzorgde zij de eindredactie van het Land van Lochem, maar door haar drukke baan en het jonge gezinsleven heeft zij besloten hiermee te stoppen. Redactie en het bestuur van het Historisch Genootschap danken Mariska hartelijk voor haar zorg, inzet en tijd, die zij de afgelopen jaren in ons tijdschrift heeft gestoken. Ondertussen is de redactie bezig met het polsen van een nieuwe redacteur. We hopen u in het volgende nummer te kunnen berichten wie onze gelederen komt versterken. Wij wensen u veel leesplezier! De redactie 3 Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 3