Spectaculaire aanwinsten Het Loo 2009 was voor Paleis Het Loo wat de collectie-uitbreiding betreft een uitzonderlijkjaar. Dankzij legaten en schenkingen werden schilderijen en objecten van (kunst)historisch belang verwor ven. Opzienbarend was de ontdekking van een vroege afbeelding van Het Loo op één van de schilderijen. Het museum presenteert de nieuwe aanwinsten nu voor het eerst aan bezoe kers. Paleis Het Loo is erin geslaagd het afgelopen jaar de collecties uit te breiden met een aantal uitzonderlijke schenkingen en aankopen uit oud Oranjebezit. Uit een legaat werd het olieverfschilderij 'De koepel van het Koninklijk Paleis te Amsterdam', verkregen. Dit werk werd in 1953 geschilderd door prinses Wil- helmina. Uit vroeger bezit van Wilhelmina van Pruisen, echtgenote van koning Willem I, verwierf het museum een kostbaar juwelenset, bestaande uit collier, broche en oorhangers, compleet met de bijbehorende schenkings brief aan haar hofdame, die de juwelen erfde. De schilderijencollectie werd voorts verrijkt met twee stukken uit 17de-eeuws Oranjebezit. Ten eerste het onlangs opgedoken allegorische portret van de oudste kinderen van Frederik Hendrik en Amalia van Solms, afgebeeld met een luipaard en exotische vruchten, van de hofschilder Gerard van Honthorst. Het tweede, een jachtscène met prins Willem III, geschilderd door Dirk Maas, bevatte een grote verrassing. Een klein detail, een gebouw op de achtergrond, blijkt Het Loo weer te geven vóór de uitbreiding van 1692. Van deze eerste fase van Het Loo, met de colonnades tussen hoofdgebouw en zijvleugels en zonder de boventuin, waren tot nu toe geen afbeeldingen bekend. Het is verbazingwekkend hoe op het kleine oppervlak duidelijk de tuin met terrassen, de collonades en zelfs de Venusfontein te zien zijn. Dankzij deze ontdekking is nu ook het gebouw op een vergelijkbaar schilderij, behorend tot de collectie van het museum, te identificeren als Het Loo. Het nieuw verworven schilderij toont het paleis van uit het westen, het andere van uit het noorden. Van de hand van Sylvia Willink-Quiël, echtgenote van de beroemde magisch-realist Carel Willink, werd een realistisch portret van koningin Beatrix uit 2001 aangekocht. Daarnaast werden verscheidene aankopen gedaan, waaronder een beloningspenning met beeltenis van prins Frederik Hendrik, een bronzen beeld van koning Willem II en diverse onderscheidingen. De collectie Koninklijke voertuigen van het museum werd uitgebreid met de aanwinst van de donkerblauwe verhoogde en verlengde Ford Scorpio, die koningin Beatrix van 1998 tot 2006 in gebruik had. Het schilderij van Van Honthorst is te bezichtigen in de schilderijengalerij van het paleis, de Ford Scorpio staat opgesteld in het Stallencomplex en de overige aanwinsten zijn tot en met 31 december 2010 te zien in de Aanwinstenkamer in de Oostvleugel van Paleis Het Loo. De Oostvleugel is geopend van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Paleis Het Loo Nationaal Museum Geopend dinsdag t/m zondag en op feestdagen van 10.00-17.00 uur. NB. de Oostvleugel is geopend van 13.00-17.00 uur. Entree 10,00p.p., 6 t/m 17 jr. 3,00p.p., t/m 5 jr. en MKgratis 28 Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 28