"Vliegtuigen boven Lochem" Vliegtuigen boven Lochei De grote tegenslag Onze oud-plaatsgenoot Herman Beumer heeft zijn herinneringen aan de oorlog opgeschre ven. Hoe de beruchte 'Slag om Arnhem' en de gevolgen daarvan in Lochem beleefd werden, is in het volgende fragment te lezen dat aan vermeld boekje is ontleend. 'De bevrijding staat voor de deur,' was het gerucht dat eind augustus 1944 de ronde deed. Onder de volwassenen voelde je een grote opwinding: de oor log zou nu wel gauw voorbij zijn. Op 6 juni waren de geallieerden in Normandië ge land. Ik kan me nog herinneren hoe oom Jacob op mijn verjaardag, op 24 juni, verslag deed over wat hij had gehoord. Hoe zwaar er was gevochten door de Engelse en Amerikaanse troepen om een bruggen hoofd te bouwen en de Duitsers terug te dringen. Die berichten had hij via de radio van de BBC en Radio Oranje. Ik herinner me dat ik ook een keer mocht meeluisteren naar zo'n uitzending. Het was een spannende aangelegenheid. De buren hadden een kruidenierszaak. In de winkel zat iemand in een hoekje te kijken of er ook een Duitser of een NSB'er aan kwam. Je moest voortdurend op je hoede zijn. De buurman nam me mee naar boven, naar de zolder. Daar zaten al een paar mensen. De radio werd aan gezet. Je hoorde eerst muziek, toen vertelde een kra kende stem over het front. Hoe de Duitsers aan het front in Noord-Frankrijk waren teruggeworpen. Ook vertelde men over de vorderingen van het Rode Le ger in Rusland en Polen. Aan het slot van de uitzen ding werd het Wilhelmus gespeeld. Gesterkt gingen we weer naar beneden. 'Herman, beloofje dat je hier met niemand, maar dan ook met niemand over zult praten,' zei de buurman. Dat beloofde ik, ik zou zwij gen als het graf. De geallieerden slaagden erin de Duitsers stapje voor stapje terug te dringen. Vaak werd er zwaar gevoch ten, veel soldaten verloren het leven of raakten ern- stig gewond. Eind juli forceerden de geallieerde le gers een grote doorbraak in Noord-Frankrijk. Parijs werd op 25 augustus bevrijd. Brussel en Antwerpen volgden. In grote wanorde trokken de Duitsers zich terug. Toen kwam het nieuwsbericht dat Breda al had gecapituleerd. Dat bleek later een foutieve mel ding te zijn. Op zondag 1 september kwam het bericht dat Britse en Amerikaanse parachutisten bij Arnhem en Ooster beek waren geland. Deze operatie - "Market Gar den" in het vakjargon - werd een ramp. Duitse tank divisies lagen in de buurt en verdreven de dappere Britten en Amerikanen. Tevergeefs hadden ze gepro beerd de brug bij Arnhem te veroveren en te behou den. Helaas kwamen de Amerikaanse tanks uit het zuiden niet op tijd. De brug bij Arnhem was voor de geallieerden een brug te ver Dat wisten we 's maandags nog niet. 's Avonds ging ik met opa Beumer naar de Nieuwstad, de belang rijke winkelstraat buiten het oude centrum. Daar za gen we Duitse soldaten die gejaagd heen en weer liepen. Daar stonden vrachtauto's en ook boeren wagens. Ook NSB'ers, deze landverraders kwamen uit een winkelpand van een NSB'er en stapten in de vrachtauto's. Soldaten in afgedragen uniform liepen rond, op de vlucht. Ze wilden naar hun Heimat, hun vaderland. Er was geen sprake meer van de Endsieg, de eindoverwinning bestond alleen nog in het hyste risch gebrul van de Führer. Nieuwsgierig stonden we daar te kijken, een grote groep Nederlanders. Opa zei: 'Kijk goed, Herman, daar gaan ze, de Duitsers en die NSB'ers. Vergeet het niet.' De mensen die daar stonden, keken zwijgend, ze verbaasden zich en verlustigden zich in het schouw spel. Geen luide opmerkingen, de angst zat er nog in. Opeens trad een Duits officier naar voren en riep: 'Ga naar huis. Naar huis zeg ik.' Hij pakte zijn revol ver en schoot in de lucht. Het geluid weerkaatste tegen de huizen. De toeschouwers schrokken. 'Weg wezen', was de boodschap. Snel liep ik met opa een zijstraat in. Over de brug, door de Blauwe Toren straat naar huis. Wat zou er de volgende dag gebeuren? Het boekje "Vliegtuigen boven Lochem" is bij boek handel Lovink te koop voor 12,50 Mocht u verder geïnteresseerd zijn dan kunt u ook de website raadplegen: www.hermanbeumer.nl 27 O O Herman Beumer Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 27