«r thema Lederhose en Bratwurst, denkend aan pro gramma's op de Duitse televisie. In Groot Dochte- ren vindt ook het jaarlijkse schuttersfeest plaats. Bielemannen in Harfsen In zijn lezenswaardige rubriek "Met Heuvel het jaar rond" bericht journalist Jan Buter op 30 september j.l. (De Stentor) dat begin 20e eeuw het vogelschieten in Harfsen volgens volkskundige meester Heuvel nog kon bogen op bielemannen, d.w.z. leden van het schuttersgilde, die aan het hoofd van de stoet liepen, vaak voorzien van een kolbak, een zwarte baard, een leren voorschoot en een bijl met lange steel (semi- militair). Heuvel schrijft: "Fier staan de boerenjongens in het gelid, twee muzikanten met klarinetten aan de spits. Een vaandrig zwaait de driekleur en de bielemans, die met hun bijlen een pad moeten banen, springen als gekken in het rond. Achter de gelederen der schut ters komen die der mooi uitgedoste jonge meisjes, vier aan vier gearmd. De kapitein commandeert: "Om de mestvaalt Rechtsom, voorwaarts mars!". Jan Buter betreurt dat Heuvel de boerenvrijage niet nader uitlegt. In Diepenheim zijn er namelijk piassen bij de schutterij, die het recht hebben meisjes die geen lid zijn achterna te zitten tot in de woonhuizen. Ze te "pakken" en ze zwart te maken door met hun eigen roetzwarte wangen langs die van de dames te strij ken, een vruchtbaarheidsritueel. Bij het paasvuur in Markelo worden jonge meisjes ook met houtskool zwartgemaakt. Ook in Bronkhorst zorgen kleurig vermomde pias sen tijdens het schuttersfeest voor jolijt! Daar draagt men nog het zilveren schuttersvogeltje om de hals, dat in het museum te Zutphen keurig bewaard wordt. De bielemannen komen voor in het zuiden van Twente en in de aangrenzende noordelijke Achterhoek. In Diepenheim voeren ze een soort dans met bijlen uit, die in elkaar gehaakt zijn: een oude mannendans! Oogstfeesten Oudtijds werd Sunt-Joapik (25 juli) als oogstheilige vereerd. In 2007 werd op een perceel aan de Metray- weg de aloude rogge geoogst, helaas al veertig jaar verdrongen door de mais. Zweetdruppels parelden op de gezichten van de mannen die met gebruikma king van een oldtimertractor en een zeker vijftig jaar oude maaier/zelfbinder het karwei van het rogge- oogsten klaarden. De Gorsselse Oude Tractoren Vereniging verzorgde één en ander, waarna de garven op platte wagens naar de molen in Gorssel getransporteerd werden. Ze werden op 25 augustus 2007 gedorst. Eind au gustus 2008 werd de dorsdag in Gorssel een groot succes, terwijl de Harmonie een miniconcert gaf en de Gorsselse Boerendansers flink hun best deden, in het oude "kistentuug". Ganzenmarkt in Gelselaar een succes Ook in 2009 was de jaarlijkse Ganzenmarkt weer geslaagd, mede dankzij kraampjes in het centrum, kunst en ganzenhoedsters in klederdracht. Het weer werkte mee, en het Smartlappenkoor "Efkes Anders" droeg geweldig bij aan de stemming. Kort tevoren had beeldhouwer ter Braak hier een herinnerings plastiek aan drie schoolmeesters/heemkundigen ge schapen: Heuvel, Krebbers en van der Lugt. Een goed initiatief! Geesterense Kermis "De Stentor" weet te berichten, dat de Geesterense Kermis zijn eeuwenoude tradities behoudt (11 sep tember 2009). De ouderdom van dit gebeuren staat niet vast, maar het wordt al genoemd door een zoon van dominee Jan Derk Maalderink, die zielenherder was tussen 1840 en 1874. Officieel begint het feest pas op zaterdag 12 uur. Fraai start het dan met het traditionele vendelzwaaien door de Grote Schutterij Deze club bestaat uit jonge vrijgezellen, (vergelijk de poaskearls van Ootmarsum). Het schieten blijft be langrijk, op de houten vogel in een hoge staak. In het buurdorp Neede doen vrouwen mee aan de schiet wedstrijd maar hier niet. Daarentegen doen de vrou wen in Geesteren mee aan het ringrijden. Dat ge beurt al jarenlang met paard en dressuurkar. Dit jaar zijn de kermisdata 18 en 19 september. De "jonge" schutterij organiseert balgooiwedstrijden voor de ju nioren. De Kleine Schutterij verzorgt zaterdagmorgen 19 september om half elf een rondgang vendelzwaaien door het dorp. Bathmense Kermis De Bathmense kermis was in 2009 op 26, 27 en 28 september, waarbij de populaire Nederlandstalige zan ger Jannes een optreden verzorgde. Plezier voor jong en oud! Vrouwelijke schutterskoningin in Exel Dat de emancipatie voelbaar is in het Land van Lo- chem, was ook in Exel te zien. Daar kwam eind au gustus 2008 Iris Woestenenk aan de bak, waar ze 24 Speelse bielemannen in Bronkhorst, 1965. Foto: Annet Tengbergen. Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 24