De Keidagen -het bekende Lochemse feest met o.m. muzikale optredens in de tent op de Kleine Markt - en kermis vinden traditiegetrouw rond Hemelvaart plaats. Dat was in 2008 wat vroeger. Kermis is ook een grote publiekstrekker van de Lochemse Keidagen, waar supermoderne mechanische attracties bijhoren. Maar ook de aloude draaimolen voor kleine kinde ren! Herman Schuttevaer herinnert zich over de ker mis te Lochem in 1915: "De hoogtijdagen waren de mei- en de oktoberkermis op die woensdagen. Het begon al op dinsdagmiddag met het opzetten van de dreijmölle van Gigengack. Het paard trok de molen rond onder een deun die van het eerste ogenblik af in het gehoor ligt en waarbij als tekst hoorde: "in Gigengack zien mulle. Dee kos neet volle. Hee dreijt maor in de rondte. Met kop en konte". Een cent per rit. Eens in de zoveel jaren verscheen soms een stoomcarrousel", etc. Jammer was dat de traditionele kinderspelen op Ko ninginnedag te Lochem in 2008 moesten vervallen. In dat jaar barstte de strijd los om de titels schutters- koningin en schutterskoning. In 2007 nam Harry Spenkelink de prijzen voor het vogelschieten in ont vangst. Er werden ongeveer driehonderd schoten gelost. Op Koninginnedag wordt ieder jaar opnieuw de schutterskoning van Lochem geboren! Het Gelderse Hengelo kreeg op 26 mei 1658 markt- rechten, na de 80-jarige oorlog. In 2008 werd het 350-jarig bestaan uitbundig gevierd. Rond 1920 ver toonde een gemuilkorfde beer, bezit van een Duitser, daar nog zijn kunsten in de vorm van een dansje. Duizenden marktbezoekers en marktkooplui trokken uit alle windstreken naar dit Achterhoekse kerkdorp. Hemelvaart Dauwtrappen behoort vanouds tot de tradities in de Gelderse Achterhoek. Zelfs dauwzwemmen wordt beoefend: 6 uur 's morgens Vele jeugdige en oudere groepen fietsers gaan voor dag en dauw op pad. Het gebruik leeft volop! Natuurlijk profiteert de horeca van mooi weer op deze bijzondere dag. Pinksteren Pinksteren is het feest van de uitstorting van de Hei lige Geest, wat minder sterk leeft onder de mensen dan Pasen. Het is een wat abstract gegeven, dat nog steeds in de bijbel te vinden is. In de Gelderse Achter hoek blijkt in en rond Eibergen de pinksterbruid vroe ger bekend geweest te zijn, bij de Mallumse molen, rond 1900. Odink schrijft er over. Jongens droegen jukken met melk, zongen het lied van de pinkster bruid en trokken met de pinksterkoningin aan het hoofd naar de kern van Eibergen, waarbij ze over de straat gehangen pinksterkronen passeerden. Deze traditie is al lang weg, maar hier en daar in de noor delijke Achterhoek bleven de pinksterkronen in zwang, die aan een draad boven de straat hingen. Nog in de jaren zestig van de vorige eeuw spanden kinderen nabij Ruurlo nog een touw over de weg met eenvou dige bloemruikers, waarbij passanten tol dienden te betalen. Vorig jaar heeft men de pinksterkroontraditie ook bij de molen van Zwiep in ere hersteld door een fraaie bloemenkrans aan de stelling boven de ingang op te hangen, voorzien van een tekst waar op te le zen stond: "Voetjes vegen, centje geven". Deze kroon werd gemaakt door de Lochemer A. J. Weernink, en men danste ook wel daaronder, eertijds. De opbrengst was bestemd voor het Kinderkankerfonds. In Twente werd op tweede pinksterdag het vogelschieten beoe fend. Bij boerderijmuseum de Lebbenbrugge vroegen meis jes in ouderwetse zomerjurkjes o.a. op pinksterdag 2007 om een centje, staande onder een krans van voorjaarsbloemen, die boven de zandweg gespannen was. Ze zongen: "Voetje vegen, centje geven, voor de mooie pinksterkroon". Behalve voetjevegen stond materiaal klaar om het schoeisel van de reiziger se rieus af te stoffen. Zo herleeft een Achterhoeks pink- stergebruik! Oranjefeest in Gorssel In 2008 voltrok zich weer het plaatselijke vogel schieten. Muziekvereniging Kunstmin verzorgde fraai gecostumeerd weer het optreden bij de Vullerschool. Vandaar werden de kinderen begeleid naar het raadhuisplein. John Rouwenhorst was waardig uit gedost met zijn schuttersmantel, en om 10.30 uur loste wethouder Gudrun Kreeft haar eerste schot hij het vogelschieten. Rechtervleugel en staart werden er afgeschoten door schutterskoning Henk Dalhuizen. Een paar honderd bezoekers woonden deze happe ning bij. Het vogelschieten van de jeugd werd in 2008 gewonnen door schuttersprins Jelle Sturkenboom. Taaie schuttersvogel in Harfsen Op 10 juni 2007 kon het recordaantal van 222 Harfsenaren de vogel maar niet raken! Beitel en ha mer moesten het verlossende woord spreken, totdat Teun Ruiterkamp het verlossende schot loste. De "Deutsche Abend" op zaterdag was een fenomenaal succes, ook al door geslaagde Heimatmuziek en het 23 Schuttersfeest in Barchem, 2008. Houten vogel met schutterskroon van vorig jaar. Foto: auteur. Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 23