Lente-, zomer- en herfstfeesten Kalenderfeesten in het Land van Lochem III Van Sunte-Peter tot Allerheiligen Dr. Everhard Jans Pasen Pasen is het kerkelijke feest van de verrezen Hei land, maar tegelijkertijd ook de viering van de uitbottende natuur, de overwinning op de win ter! Mensen die anders nooit naar de kerk gaan ha len de schade even in, maar gaan ook vaak uit eten. Ze geloven in "iets". Vroeger stak men zich voor dit feest in nieuwe kle ding, vandaar de uitdrukking: "op z'n paasbest". Dinie Hiddink publiceerde fraaie historische foto's uit het land van Lochem van jonge dames die in keurige pakjes belijdenis gaan doen in protestantse bede huizen, vóór 1970. Het vrijzinnige Lochem ziet dit niet langer zitten. De secularisatie slaat toe, helaas. Leuk is ook de manifestatie "Reurei", die op 31 maart en 1 april gehouden werd in café-restaurant Prinsen in Haarlo, waar zestig eikunstenaars uit Nederland, België en Duitsland hun mooiste werken tonen aan het publiek. Wim Bluemers maakte speciaal voor "Reurei" in dat jaar verschillende soorten palmpaas- stokken en hij vertelde over de paasfolklore. Velen gaan eens gezellig uit eten, of doen dit in familie kring. Er wordt ook veel gewandeld, in de frisse Achterhoekse natuur, met jong groen. Paasvuren In Berkelland gingen vijftig paasvuren (of "boakes") 's avonds in vlammen op. In Lochem zijn onder meer actief Belangenvereniging Zwiep, Klein-Dochteren en Sportclub Lochem aan de Goorseweg. Er was een optocht vanuit zalencentrum Bousema naar de Hessenweg, om acht uur, om met flambouwen (net als in Klein-Dochteren) de houtstapel in de fik te ste ken. 21 Anneke Eyerkamp, bevestigd in 1938 in de Gudulakerk te Lochem, op haar paasbest (uit: Paasgebruiken, Dinie Hiddink). Paasvuur in Klein Dochteren, 2009. Foto: auteur. Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 21