balkje) aan. Verder is de oude gebintplaat te zien. Dit is de zware horizontale balk, die bovenlangs de gevel loopt en zo alle gebintstijlen aan elkaar koppelt. De verschillende houtverbindingen zijn door middel van houten toognagels tot stand gebracht. Halverwege de gebintvakken zijn in het metselwerk dichtgezette balkgaten zichtbaar. Vermoedelijk bevinden zich ook in de niet zichtbare linker zijgevel van dit bouwdeel nog vakwerkrestanten. Ook onderdelen van de kap constructie op het achterhuis zijn mogelijk nog 17de- eeuws. De constructie vertoont gelijkenis met het vakwerk Situering van Molenstraat 2. in de gevels van het in de inleiding genoemde pand aan de Bierstraat en andere eiken constructies in Lo- chem die in de eerste helft van de 17de eeuw geda teerd kunnen worden. Vermoedelijk gaat het bij Molen straat 2 om een groot éénbeukig vakwerkhuis met één bouwlaag en een hoge steile kap, waarin zich nog een zolderverdieping en een vliering bevonden. De hoofdvorm van het achterhuis geeft nog een in druk van die oude situatie. Beknopte bouwgeschiedenis In de eerste helft van de 19de eeuw is het voorste gedeelte van het huis ingrijpend verbouwd. Het kreeg een volledige tweede bouwlaag en een eigen schild dak, zoals dat destijds met meer huizen in de Lo- chemse binnenstad gebeurde. Te zien aan de kozij nen in de voorgevel moet dit omstreeks 1830-1850 zijn gebeurd. Het huis had een deftige bakstenen voor gevel en op de begane grond een ingang en drie hoge vensters met schuiframen. In de achtergevel waren destijds grote vensters met 8-ruits schuiframen en een ingang met bovenlicht. Rond 1830 was het pand in het bezit van de Hervormde Gemeente van Lo- chem, die het gebruikte als predikantswoning. Mo gelijk is de verbouwing dus in opdracht van de Her vormde Gemeente uitgevoerd. Later in de 19de eeuw werd het voorhuis verbouwd tot een winkel en werd op de linker hoek een klassieke houten winkelpui aan gebracht. Hier had de bekende Lochemse fotograaf Gebr. Horst zijn nering. In de loop van de 19de en de 20ste eeuw is het pand herhaaldelijk kleinschalig ver anderd en verbouwd. Zo werd uiteindelijk ook de rechter helft van het voorhuis tot een kleine winkel bestemd. Onder meer vestigden zich hier een radio winkel en een slagerij. In de jaren '70 breidde de sla gerij zich uit en werden de beide kleine winkelruimtes tot één ruimte verenigd. Tegenwoordig is er een lunchroom is het pand gevestigd3. Uiteindelijk werd de puizone in de voorgevel geheel gemoderniseerd. De achtergevel is onder meer in 1964 verbouwd4. Na een brand in 1997, waarbij de belen dende panden aan de Molenstraat geheel verloren gin gen, was er behoorlijke schade aan de kap van Molen straat 2, die daarna gedeeltelijk vernieuwd moest worden. Het interieur van het pand is in de loop der jaren in grijpend veranderd en gemoderniseerd. Oude interieuronderdelen zijn voor zover zichtbaar niet meer aanwezig. Wel is in de eerste bouwlaag de (19de- 18 Markt 1492 '1737 Zuidelijke zijgevel (rechter zijgevel) achterhuis met vakwerkrestanten. Rechts van de regenpijp is één van de houten vakwerkstijlen te zien. Bovenaan steekt de lip van een moerbalk door de stijl. Detail vakwerkconstructie in zuidelijke zijgevel. De osendrop of druipgang tussen Molenstraat 2 en 't Ei 1 Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 18