Restanten van vakwerkmuur in de Molenstraat Bouwhistorisch onderzoek in Lochem CeesJan Frank Ondanks brand en sloop zijn er nog overal in de binnenstad van Lochem bijzondere restanten overgebleven van de vroegere huizenbouw. Het bekendst is wel het zogenaamde "Saksisch monument" aan de Bierstraat, dat met zijn gave vakwerkgevels doorgaat voor het oudste huis binnen de grachten. Ook op de Markt, in de Walderstraat en de Molenstraat zijn frag menten van 17de- en 18de-eeuwse vakwerkhuizen bewaard gebleven1. Vorig jaar besteedden we in Land van Lochem aandacht aan de geheel stenen burgerhuizen uit de 17de eeuw, waar over door middel van bouwhistorisch onderzoek meer bekend is geworden. Deze korte bij drage gaat over het oude pand Molenstraat 2, dat enkelejaren geleden zijn bouwhistorische geheimen prijsgaf. Dat gebeurde bij de inventarisatie ten behoeve van de gemeentelijke monumentenlijst. Het pand is in 2004 bezocht, beschreven en ge- waardeerd2. Het staat op een oud, diep perceel, aan de oostelijke zijde van de Molenstraat en wordt aan de zuidzijde, bij het hoekpand aan 't Ei begrensd door een osendrop of druipgang. Zo'n smalle gang diende voor de opvang van het regenwater, dat van de da ken in een gootje vloeide en naar de straat werd af gevoerd. Ook konden de osendrops voorkomen dat bij brand het vuur al te gemakkelijk van het ene huis op het andere kon overslaan. Aan de noordzijde van het huis is er een korte steeg tot aan het uitspringende deel van het achterhuis. Het pand staat met de voorgevel aan een kleine plein achtige ruimte aan de oostzijde van het koor van de Grote- of Sint Gudulakerk, waar de Molenstraat, Bagijnestraat en de Markt tezamen komen. Inventarisatie Uit het inventariserende onderzoek ten behoeve van de gemeentelijke monumentenlijst blijkt dat het om een in kern zeer oud pand gaat met een complexe bouwgeschiedenis. Vele verbouwingen hebben die bijzondere geschiedenis op het eerste gezicht onzicht baar gemaakt, maar achter de 19de-eeuwse voorge vel met zijn moderne pui geeft het huis zijn geheimen prijs. Oorspronkelijk moet het namelijk een vrij groot vakwerkhuis zijn geweest. Hierop wijzen de bewaard gebleven onderdelen van een waarschijnlijk 17de- eeuwse eiken vakwerkconstructie in de rechter zij gevel van het achterhuis en de nog aanwezige anker- balken in dit bouwdeel. De vakwerkresten, verbor gen in de druipgang, bestaan uit één volledige en één halve eiken muurstijl met doorgestoken balkkop. Op de westelijke muurstijl sluiten nog een korbeel en een deel van een houten regel (een horizontale dwars- 17 Historische foto, ca. 1900. (collectie Historisch Genootschap) jyTTi^rr uWrnrainj Dl KftSSllj Molenstraat 2 vanuit het noordwesten, in 2004. Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 17