Hartelijke groeten uit Lochem (14) De landhuizen van architect G.J. Postel CeesJan Frank In 1917 ontwierp de Lochemse architect Gerrit Jan Postel (1887-1945) één van zijn eer ste landhuizen met rieten kap, het imposante Huize Beukestein aan de Ampsenseweg. Het is een in onze gemeente vroeg voorbeeld van de op de Engelse landhuisbouw geïn spireerde cottagestijl. Deze bouw stijl is onder meer te herkennen aan het gebruik van grote rieten kap pen en sobere bakstenen gevels, soms met houten betimmeringen en vakwerkelementen. De schoor stenen zijn groot, erkers, veranda's en roederamen met houten luiken vormen schilderachtige accenten, die zijn ontleend aan de traditionele landelijke bouwkunst. De rustieke opzet werd gecombineerd met modern wooncomfort. In de duin gebieden langs de kust en de bos- rijke villaparken van het Gooi en de Veluwezoom waren dit soort huizen in de eerste helft van de 20ste eeuw enorm geliefd. Ook in de bossen rond Lochem en het nieuwe villapark Berkeloord bij het stadje verrezen rond 1920-1930 diverse cottages, de meeste van de hand van architect Postel. Door oorlogs geweld en sloop is een aantal er van verloren gegaan, waaronder Postels eigen villa aan de Barchemseweg en het hierbij af gebeelde "t Zunneke", dat in 1919 aan de Haitsma Mulierlaan is ge bouwd. Verschillende Postelvilla's kwamen al in de jaren '20 op ansichtkaar ten terecht, vaak als onderdeel van straatbeelden en stadsgezichten, zoals van het villapark Berkeloord. Het moderne, ruim aangelegde villapark was dan ook een visite kaartje voor Lochem. In de omge ving verbleven veel pension- en hotelgasten, een prima markt voor de talloze ansichtkaarten die van het park werden uitgegeven. Ook zijn er kaarten van individuele Postelhuizen, zoals de villa's De Zuiderenk en De Wievenkoele, ka rakteristieke herkenningspunten tij dens de lange wandelingen door Lochems natuurschoon. Van Huize Beukestein en de fraaie tuin rondom de villa bestaan tientallen verschil lende ansichten. Het grote huis was in het begin van de jaren '20 dan ook omgevormd tot een rust- en vakantieoord voor verpleegsters van de Stichting Beukestein Lo- chem en speciaal voor de gasten werden in de loop der jaren vele kaarten uitgegeven. Lochem 10 In Berkeloord Ansichtkaart "Lochem. In Berkeloord". Verzonden in 1926 naar mejuffrouw A. van de Helm-Peters in Santpoort. Links staat "t Zunneke" uit 1919. Het huis was vooral opmerkelijk door de veranda over de volle breedte van het huis, met daarboven een in de kap opgenomen loggia. Land van Lochem 2010 nr. 1

Land van Lochem | 2010 | | pagina 10