Historie a- y^_/ Hoe belangrijk al die organisa torische zaken misschien mo gen zijn, de bezoeker van de site zal het vaak gaan om de inhoud: de historie en het historisch erf goed van Lochem. Een aantal knoppen gaat juist daarover. Over een paar markante monu menten, te weten de Gudula- kerk en het stadhuis, zijn arti kelen verschenen die via de monumentenknop zijn te lezen. Achter de knoppen "Foto's" en "Artikelen" zijn bepaald nog geen complete verzamelingen te vinden, maar wanneer hun functie in een behoefte blijkt te voorzien zal hun inhoud onge twijfeld worden aangevuld. Achter de knop "Canon" wor den het ontstaan en de status van de Lochemse Canon uitge legd en de lezer kan doorklikken naar de inhoud van die Lo- chemse Canon. Daarbij wordt de lezer naar een website bui ten die van het Genootschap geleid; ziedaar één van de gemakken van het web. Het genootschap is deelnemer aan de erfgoedwebsite www.mijngelderland.nl een gemeenschappelijk ini tiatief van onder andere Gelders Erfgoed, Gelders Archief en Radio&TV Gelderland. Via die website kunnen verhalen en foto's gedeeld worden met an dere Gelderse historische gezelschappen en voor ie dereen beschikbaar gemaakt worden. Een speciale afdeling van deze website is gewijd aan plaatselijke canons. Sinds december 2008 is daar ook het ont werp te vinden van een Lochemse Canon, zoals die is samengesteld door een taakgroep vanuit beide in de gemeente Lochem actieve historische verenigin gen. Zie http://www.mijngelderland.nl/snuffelen-in/ canons/lokale-canons/categorie/178/ Nog twee functies van de website verdienen vermelding. De knop "Wie weet meer?" bevat oproepen aan de lezers om hulp. Dat kan gaan om informatie of Wie weet meer? materiaal over een bepaald histo risch persoon of bijvoorbeeld om het thuisbrengen van (personen of locaties op) een oude foto. Zo'n oproep kan van iedereen afkomstig zijn die een ver zoek om hulp inbrengt bij bestuur of webbeheerder. Natuurlijk moet de oproep een relatie hebben met Lochems verleden. Achter de knop met "Links" ten slotte zijn doorverbindingen te vin den naar tal van andere websites over historie, van archieven, over genealogie en van organisaties. Een interessante site is bijvoor beeld die van Lochemer Alfred Stern over de "Graaf schap in de middeleeuwen". In 2009 zal moeten blijken of de website metterdaad functioneert als middel van interne en externe infor matie en communicatie van het genootschap. Zo ja, dan zou in de toekomst gedacht kunnen worden aan toevoeging van extra functies, zoals koppeling aan catalogi van het documentatiecentrum en bibliotheek of zelfs rechtstreekse toegang tot fotoverzamelingen. In het kader staat bij wijze van voorbeeld één van de 34 onderwerpen, waaruit de Canon bestaat. 9 Monumenten Foto's Artikelen Canon Openluchttheater "de Zandkuil" Op een flank van de Paasberg werd, totdat dat in het begin van de twintigste eeuw werd verboden, zand gewonnen. De zandkuil die dat opleverde bleek een ideale plek voor spel en recreatie voor Lochemse kinderen en hun ouders. Omstreeks 1935 ontstond het idee de zandkuil om te toveren tot een natuurtheater. Met inzet van werkloze Lochemers - in het kader van de werkverschaff ing - werd het werk in minder dan zeven maanden uitgevoerd: op 29 juli 1938 vond de officiële opening plaats van "Openluchttheater De Zandkuil", dat volgens de plaatselijke courant "in ons land zijn weerga niet vindt". Kennelijk geldt dat in 2008 nog steeds, want dan wordt het openluchttheater uitgeroepen tot "de mooiste plek van Lochem". Links Land van Lochem 2009 nr. 3

Land van Lochem | 2009 | | pagina 9