richt tussen de Zuider- en Wester- wal, waar deze een hoek maakt. Omdat hier geen poort en brug was, beschouwde men deze vooruitstekende hoek als een ge vaarlijk punt, van waaruit een even tuele vijand de stad gemakkelijk zou kunnen binnendringen, van daar deze versterking." De stadswallen werden rond 1750 afgebroken, het bolwerk de Blauwe Toren liet men echter staan. In 1782 werd het zelfs nog verbouwd en uitgebreid. Het gebouw heeft hierna nog dienst gedaan als gerechtshuis, gevangenis, kost school en wees- en ziekenhuis. 'i-vM a,,~~ a. LOCHEM omstreeks 1650 Franse kostschool Het was in 1819, dat de Franse kostschool voor meisjes er in werd ondergebracht. Vanaf 1 juli 1823 stond de kostschool onder de leiding van mevrouw Marie Anne ten Sijthoff-Valeton. De school was tot 1868 in de Blauwe Toren gehuisvest. Zelfs leerlingen uit Amsterdam kwamen naar Lochem om, gezien de gezonde ligging van de plaats en de goede reputatie van de school, hier onderwijs te ontvangen. Haar man, Isaac ten Sijthoff, gaf tekenonderwijs op de school. Hij heeft het echter nooit als zijn beroep opgegeven. Marie Anne ten Sijthoff verdiende het geld voor hen beiden. Hij hield zich voornamelijk bezig met schilderen. Zij is op 15 augustus 1846 in Lochem overleden, 62 jaar oud. Haar man is blijkbaar in Lochem blijven wonen want hij is er op 18 november 1857, 69 jaar oud, overleden. De schenking Het aanbod voor de schenking kwam voor het Historisch Genootschap Lochem, Laren en Barchem geheel onverwachts. Begin september kwam bij het secretariaat de vraag binnen, of het genootschap belangstelling had voor een schilderij van de Blauwe Toren van de hand van de schilder Gradus ten Pas. Natuurlijk werd hier positief op gereageerd. De naam van de schilder was het Genootschap al wel bekend. Zij is al in het bezit van een prachtig schilderij van hem met daarop een kijkje op een stuk Bagijnenstraat en de toren van de Gudulakerk. Hoe kwam de familie Maronier er nu toe om het schilderij aan het Historisch Genootschap af te staan? Daarvoor is de relatie van de fami lie Maronier met de vroegere kostschoolhoudster Marie Anne ten Sijthoff-Valeton en haar man Isaac ten Sijthoff heel belangrijk. Me vrouw Maronier is namelijk een nakomeling van deze familie. Wanneer het schilderij van de Blauwe Toren in de familie is ge komen, is niet bekend. Het echt paar Ten Sijthoff-Valeron kan het niet zelf gekocht hebben, aange zien beiden voor het jaar van het ontstaan van het schilderij al wa ren overleden. Waarschijnlijk heeft één van hun kinderen het schilderij uit affiniteit aangeschaft. Het schilderij stond in de familie bekend als 'Kostschool de Blauwe Toren'. Daarna is het schilderij tot het moment van de schenking aan het Historisch Genootschap Lochem, Laren en Barchem in de familie gebleven. Mevrouw Maronier heeft haar vader bij zijn overlijden in 1993 beloofd het schilderij terug te brengen naar waar het eigenlijk thuis hoort. En die belofte heeft ze nu vervuld. Het schilderij is weer in Lochem, de stad waar de Blauwe Toren heeft gestaan en waar Gradus ten Pas het beeld er van in 1864 zo fraai vereeuwigde. 7 Ru ■txa.T^utfihtn ?u~' i - c/Atm tr, btrjh- *J jSlauHV/vtetrr» y o P Cf Secretaris en penningmeester nemen het schilderij in ontvangst Land van Lochem 2009 nr. 3

Land van Lochem | 2009 | | pagina 7