In het protestantse Lochem was Gijs Kerket, diaken van de Gudulakerk "ganz malcontent" inzake geloofs genoten en "Papisten". Het was namelijk zo, dat tij dens gildefeesten in 1624 spelen en dansen werden uitgevoerd, die dominee Andreas Suavius trachtte te verbieden. Men sprak van "lichtveerdich dansen". Een en ander paste niet in de strenge Calvinistische dogmatiek. Het jaar 2009 was het Calvijnjaar. In de Münsterlandse grensstreek leefde Vastenoavend op de ouderwetse wijze verder, zoals in Vreden, waar in 1801 Matthias Freiherr von Kethler vermanende woorden richtte tot de inwoners: "Mit grösstem Leidwesen haben wir in Erfahrung gebracht, dass in der Stadt Vreden wahrend der Fastnachtstage in den Wirtshausem allerhand Schwarmerei, Vorsaufen, Unzucht und allerlei Unfug getrieben wurde, solchem Unfug aber nicht allein in den Fasstnachtstagen, sondern auch sogar bis auf den Asschermittwoch (Aswoensdag) durch öffentliches Herumziehen durch die Stadt mit Trommelen und Geigen, unter Vermum- mingen und Larmen, durch nachtliche Tanze und Musik bis Donnerstag oder gar bis zum Freitag fortgesetzt wurde". Lekker eten op Vastenoavond "Vette dinsdag" was in Vlaanderen de dag vóór Aswoensdag, waarbij de bevolking ten platteland zich te goed deed aan pannenkoeken, spekkoeken of wa fels. Het wafelijzer boven het "losse vuur" deed ook in andere streken dienst, zoals blijkt uit een tekening van Jeroen Bosch, omstreeks 1500 (Den Bosch). In Saasveld bij Weerselo nuttigde men een broodmaaltijd met vlees en "stoete" (langwerpig roggebrood). Het markeboek van Lonneker hij Enschede weet in 1611 te melden dat de feestvierders het vastenavondbier uit eigen zak moesten betalen. Dat zal eertijds in het land van Lochem niet veel anders geweest zijn! In 1741 werd er een plakkaat uitgevaardigd door de Staten van Gelderland waar de vastenavondvacantie van het Gelderse Hof werd afgeschaft. Carnaval Sint Maarten betekent in feite het begin van de carnavalsperiode, de bekende datum 11e van de 11e! (11=gekkengetal). Dan beginnen de meeste carnavals verenigingen die in Zieuwent, Mariënvelde, Harreveld, Lichtenvoorde en Groenlo (katholieke stadjes en dor pen) hun domicilie hebben, met hun galazittingen in clusief dansmarietjes in cafés en in zaaltjes, evenals dat in Noordoost-Twente het geval is. De deelne mers en hun dames zijn dan vaak in gala gehuld. Carnaval, en daarmee in feite ook Vastenavond gaan terug op kleine voorjaarsfeesten, bijvoorbeeld de Saturnalia te Rome (einde van de winter). Toen werd ook de 40-dagentijd vóór Pasen ingesteld. Jezus Christus bleef 40 dagen in de woestijn, daarbij op de proef gesteld door de Satan. Het joodse volk trok in het oude testament veertig jaar door de woestijn. Bij de verklaring van het woord Carnaval wordt wel gedacht aan "carnevale", dat zoveel betekent als "vlees vaarwel" Achterhoek en Liemers De carnavalsviering in de oostelijke Achterhoek en de Liemers is pas sinds de jaren '50 goed van de grond gekomen. In de wederopbouwtijd werden nieuwe initiatieven genomen, "ter leringe ende ver maak". In Groenlo genoot ik van de optocht, een bont gebeuren, met goede stemming en vrolijkheid. De zotternij wordt daar goed gevierd, ieder jaar! De locale en internationale politiek wordt in Groenlo op de hak genomen. Vanaf het bordes van het Grolse raadhuis bekijken de Prinsen en andere hoogwaar digheidsbekleders in fraaie kostuums. Als Tukker kan ik het goed vergelijken met de optocht in Oldenzaal, die op iets grotere schaal plaatsvindt. De Duitse TV brengt de galazittingen en optochten uit Keulen, Aken, Mainz en Münster in de Lochemse huiskamers. Zo wel in Delden als in Oldenzaal kennen we de kin deroptocht, waar de gekostumeerde kindjes graag aan deelnemen, begeleid door feestende ouders. Voor katholieke gelovigen is Aswoensdag het einde van Carnaval, waarbij in de kerk het askruisje op het voor hoofd door de priester wordt aangebracht. In Oldenzaal wordt een strooien bokje verbrand. Carnaval in Gorssel Uit de gemeente Lochem het voorbeeld Gorssel, dat in 2009 "Kakkersgat" heette. Het motto van dit jaar luidde: "Gorssels Carnaval trekt je door de recessie". In 2009 staan Prins Jan (Rodenburg) II en Prinses Nel en Adjudant Simon (Cohen) aan het hoofd van 23 Carnavalsoptocht te Oldenzaal, 2005. Foto: auteur. Land van Lochem 2009 nr. 3

Land van Lochem | 2009 | | pagina 23