Lente-, zomer- en herfstfeesten Kalenderfeesten in het Land van Lochem II Van Sunte-Peter tot Allerheiligen Dr. Everhard Jans In dit tweede gedeelte volgen we de ontluikende natuur in het Lochemse land, die helemaal tot bloei komt in lente- en zomermaanden, met vaak een nabloei in de zogeheten "Krönnenzommer", als de kraanvogels al weer wegvliegen naar betere oorden. De herfst is de tijd van de herfsttinten, waarin de bladeren vallen. Arie Ribbers schreef in De Stentor, dat een belangrijk kenmerk van een traditie is, dat er weinig aan verandert (rubriek "Torenblazer", 27 mei 2009). De moderne volkskunde denkt daar anders over en is flexibel in het bestuderen van nieuwe tradities, zoals Halloween. De jongeren leven nu op een andere manier dan de senioren en bepalen straks welke tradities in zwang blijven of niet. Maar als we kijken naar het klootschieten in het land van Lochem, dat sterk in opkomst is -onlangs werd Twente nog verslagen! - dan is er reden voor optimisme in een tijd van recessie en bezinning op nieuwe waarden. Het leven is sterker dan de leer! bij Sunte-Peter denken aan een stoet van verhuiswa gens (huifkarren) die uit de noordelijke Achterhoek naar elders moesten verhuizen, vanwege de hoogte van de pachtsom. Hij merkt terecht op, dat er geen enkel bedrijf zo riskant is als dat van de boer (editie van 1927). Dat is in 2009 nog veel sterker het geval! Jan Buter merkte in De Stentor op (13 februari 2008), dat Sunte-Peter verbonden is met het naderend voor jaar. Als symbool bungelden de "snotterbellen" aan de hazelaars rond de boerenerven. De 'zommerrogge' diende gemaaid te worden, dat deed de boer nog met de hand. Nu is de mechanisatie alom voelbaar en wordt de enk voor andere doeleinden gebruikt dan eertijds. We zien er nu vaak kleine kerstboompjes! Klootschieten Klein-Dochteren is met glans landskampioen kloot schieten geworden, in een duel tegen het Twentse Tilligte in februari 2008. Er is jeugdig elan te bespeu ren in het land van Lochem, met jongeren als Jarno Krabbenborg, Henk Lunneker, Ellen Bannink en Jan Gelder. Zowel "jongs" als "deerns" zijn actief. Kloot schieten wordt wel eens gezien als een sport die een marginaal bestaan kent. Lente, zomer en herfst zijn natuurlijk uitermate geschikt voor een openlucht- gebeuren als het klootschieten. Helaas gaat het aantal jeugdteams wat achteruit en Albert Stokkink gaat zich sterker inspannen voor de klootschietsport. Een jonge Twentse, Suzan Zieverink, behaalde twee nationale titels in Ruurlo op 15 juni 2009, op 8-jarige leeftijd! Maar Annerie Hoffmann van klootschietersvereniging 't Broek behaalde in de oudste leeftijdscategorie tot en met 19 jaar de tweede plaats op het onderdeel straatklootschieten. Wethouder Jan Bussink van Lo- chem kan er ook wat van, zoals hij aantoonde op het Sunte Peter Meester Heuvel uit Oolde hij Laren vertelde zo prachtig over Sunte-Peter (22 februari) in Oud-Achterhoeks Boerenleven, dat on volprezen boek over het oude volksleven van de noor delijke Achterhoek: "In afgelegen streken was het weleer gewoonte, dat op Sint-Petersdagmorgen in de vroegte de huisheer klopte aan alle hoekposten van woning en stal onder het opzeggen van een bezweringsrijm, om slangen en ander ongedierte, als mede de "suntevogel" (de wintertijd) uit te drijven. Sint-Pieter opent symbolisch het hek van de lente en dan moet de "stork" (ooievaar) het nest betrekken (vgl. de ooievaarskolonie hij Gorssel). Maar een boerenspreekwoord zegt ook: "Sint-Pieter maakt de brugge of hee brek ze", dwz. na een zachte winter begint het wel eens te vriezen. Adriaan Buter speelde in de jaren twintig van de vo rige eeuw nog een voorjaarskinderspel, dat wel ge zien wordt als restant van een traditie die tot doel had om de winterdemonen uit te drijven. Met Sunte-Peter begint een nieuw jaar. Heuvel moest 20 Uit Oud-Achterhoeks Boerenleven (H.W. Heuvel, 1928) Verhuizen met Sunte Peter, pentekening van J.H. Persijn. Land van Lochem 2009 nr. 3

Land van Lochem | 2009 | | pagina 20