Sociëteit "De Eendracht" Tafelrede uit 1954 Bewerkt door de redactie Eind 1954 beleefde de gerespecteerde Lochemse Sociëteit "De Eendracht" haar 125-jarig jubileum. De toenmalige voorzitter, de heer Ph. R. Hugenholz sprak tijdens de viering op 4 maart 1955 een fraaie tafelrede uit, waarvan het Land van Lochem hier de tekst afdrukt1). Mijne Heren, Het is me een eer en genoegen hier de, hopenlijk lange, rij van sprekers te mogen openen - en ik heb mij als taak gesteld voor U enige grepen te doen uit de 125- jarige geschiedenis van onze vereniging. Allereerst antwoord op de vraag van collega Both: "Wanneer, waar en door wie werd De Eendracht opge richt?" Collega's kunnen moeilijke vragen stellen! Ondanks vlijtige naspeuringen was 't me 14 dagen geleden nog in 't geheel niet mogelijk hierop te antwoorden - nu, gelukkig wel. De Sociëteit De Eendracht is opgericht te Lochem op 29 December 1829; de oprichters waren de Heren: Hermanni Engelen Toosten Muller ten Sythof Peerlkamp Nijman Spyker Behrends Staring B.H. Reerink Volteler J. Reerink Harmsen Arendsen Raedt Waar gebeurde dit? Laat ik U eerst beelden geven van Lochem in 1829: Lochem had 1780 inwoners, 369 huizen, 380 gezin nen; van die 1780 inwoners waren 112 bedeelden! We hadden als voornaamste industrie 5 looierijen, waar echter in totaal slechts 25 arbeiders werk had den. Merkwaardig is de waarde van de gulden in die tijd; om U een indruk te geven: onze Burgemeester verdiende f 300,'t hoofd van de school in Klein Dochteren kreeg jaarlijks van het Rijk f 70,van de gemeente f 20,en verder van de gemeente een stuiver per week voor ieder schoolkind, tezamen on geveer f 190,Veldwachters verdienden f 150, Wat de verbindingen van Lochem met de omgeving betreft: brievengaarder Dieperink bracht de post da gelijks naar Zutphen en haalde die daar op; waar schijnlijk te voet langs de oude weg Koedijk, achter Boekhorst, Velhorst naar Zutphen, want pas in 1841 werd de grindweg Lochem - Zutphen aangelegd. Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 9