wij de groote wagen met een witte huif bedekt gereed zagen staan en door het geheele huisgezin beklommen werd: mijne goede, reeds hoogbejaarde groot moeder, mijn vader, moeder, wij vijf kinderen, de meiden en eenig huisraad.' Het werd een af-en-aan-gerij met rij tuigen, koetsjes en berries op de oude weg Vorden-Lochem, afslag de Wildenborch. Hoe vaak zullen de in het voorjaar met mesten, eggen en ploe gen druk doende boeren achterop- of tegemoetkomend verkeer van de hoge heren en dames niet verfoeid hebben; zij hadden er immers maar voor te zor gen aan de kant te gaan op de met diepe sporen doortrokken zandweggetjes en bij het passeren de pet af te nemen. De Staringen legden visites af bij fami lie en bekenden op in de buurt gelegen huizen als de Velhorst, de Cloese, het Ross, huis Dorth, de Wiersse, Ampsen, en vice versa. Niet alleen voor een gezellig praatje, maar ook voor diners en uitgebreide partijen, inclusief de opvoering van een 'comedie' zoals op het Joppe nog wel eens het geval was. Een treffend, overigens niet representatief staaltje van het bezoek- en ontvangstritme van de Staringen in de bloei van hun leven, met zeven opgroeiende kinderen, gaf Charlotte [Starings vrouw] in een verslag aan haar zuster: Gisteren hebben wij een prettig dagje, bij onze lieve buren op het Zelle doorgebragt Zaterdag op het huis [Wildenborch] met de Bouwers en de Velhorst en nog een stuk of drie heeren van Zutphen gegeten. De vorige Maandag hadden wij ook menschen, morgen gaan wij op het Joppe eten, en de vorige week, deden wij ook nog een avond visite op de Clouse, een week vroeger zijn wij op de Wiersse geweest. Het patroon in de bezoeken was wel aan verandering onderhevig. Toen bijvoorbeeld het generaalsgezin Voet van de Cloese vertrok, behoorden de bezoeken aan dit buiten tijdelijk tot het verleden. Maar bij wederom een nieuwe eigenaar werden ze hervat. Persoonlijke affiniteit speelde natuurlijk ook toen een rol in de privé-contacten. De begintwintiger Dientje [Starings jongste dochter], die over een vlottere pen beschikte dan haar broers en altijd vrouwelijk lichtvoe tige briefjes schreef, bracht dat in een brief aan Willem [Starings jongste zoon] tot uitdrukking: 'Van de Wiersse gesproken, daar zijn wij tegenwoordig drukker mede dan weleer. Vooreerst harmoniëren wij goed met Noortje Opdennoord [echtgenote geworden van een zoon van de famile Van Heeckeren tot de Wiersse], dan is Mevrouw altijd zulk een lieve achtenswaardige vrouw dat wij om haar alleen gaarne zoude komen.' Wellicht speelde ook maatschappelijke status een rol, want in het rijtje havezaten en buitenplaatsen die voort durend voorbijkwam, werd Van der Borch slechts sporadisch genoemd. De baron met wie hij het in de zakelijk sfeer zo goed kon vinden, dikwijls naar Arnhem reisde en ten tijde van zijn lidmaatschap van het provinciaal bestuur een kamer deelde, werd zelden bezocht op zijn kasteel. Er was wellicht nog een derde reden dat Staring en Van der Borch elkaar niet zo vaak vriendschappelijk troffen. Door zijn maatschappelijke positie en bestuurlijke functies had de laatste een enorme hoeveelheid contacten. Binnen dat netwerk was Staring er een van de velen. Van een van de weinige vermelde informele ontmoetingen gaf Dientje een aardige sfeerimpressie. Gisteren zijn wij op het Ross letterlijk uit eten geweest want wij kwamen met de famille van Velhorst en Verwolde om twee uur bij elkander en scheiden om zes uur, waar genot des levens. Gezellige eenvoudige landbijeenkomsten hebben er in deze tijd niet meer plaats, het is maer, wie het beste opdischt, het aangename discours wordt dus niet meer in aanmerking genomen maar van de maag wordt een afgod gemaakt. Het waren contacten waarin de familiaire omgang en losse toon heerste, die van de meest recente nieuwtjes, de ditjes-en-datjes en natuurlijk roddels. Alle leden van de landheerlijke elite en de patricische stedelijke top kenden elkaar wel. Iedereen had een sociale cirkel met de hem of haar meest nabij staande bekenden en familieleden, maar die kruiste altijd wel een andere bij een feestelijke of minder aangename gebeurtenis. 6 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 6