Hartelijke groeten uit Lochem (13) Parkeren bij de kerk CeesJan Frank In de jaren na de Tweede We reldoorlog werd de auto hét symbool van mobiliteit en bewegingsvrijheid, een luxegoed dat uiteindelijk binnen vrijwel ie ders handbereik kwam. "In deze jaren verovert de auto niet alleen de harten van de consument, maar ook het stads- en straatbeeld", zo kunnen we lezen in het boekje Lochem 1945-1970, Beelden van een kleine landstad in de nieuwe tijd. "De Lochemse marktpleinen veranderen van idyllische verstilde stadsruimten in zakelijke parkeer terreinen". Kenmerkend voor de tijd van de wederopbouw is het positivisme waarmee de vooruit gang werd benaderd. Al het "blik" op straat was een teken van wel- vaart, van bedrijvigheid en gren zenloze mogelijkheden. Geen wonder dat drukke verkeers knooppunten, busstations en met geparkeerde auto's bezaaide plei nen zonder schroom ook op an sichtkaarten zijn afgebeeld. Op de hierbij afgebeelde ansichten van de 'Kleine Markt" in Lochem strijden de oude gevels aan het plein met de moderne automobielen om aan dacht. Beide kaarten zijn rond 1950-1955 uitgegeven door Hotel 't Zwijnshoofd, dat hiermee waar schijnlijk gelijk wilde aantonen, dat het naast een prominente plek in het stadscentrum ook over een ruime parkeergelegenheid be schikte. Inmiddels is het stadsbeeld be hoorlijk veranderd: de panden van de Rotterdamsche Bank en Hotel 't Zwijnshoofd zijn door nieuw bouw vervangen en het pleintje is teruggegeven aan de voetgangers en terrasbezoekers. Bronnen: C.J. Frank, Lochem 1945-1970. Beelden van een kleine landstad in de nieuwe tijd, Zaltbommel 2007 ö5ö 4 Het plein ten zuiden van de Grote Kerk maakt formeel gezien deel uit van de Bierstraat en wordt in de volksmond ook wel "Kleine Markt" genoemd. Vanaf de jaren dertig werd er op het pleintje druk geparkeerd. Beide ansichtkaarten tonen het plein in oosteljke richting (ansichtkaarten collectie C. Frank). HOTEL 'tZWIJNSHOOFD Loonei Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 4