moorde joodse medeburgers. Daarboven brandt het eeuwige licht en op een andere plek ligt nog eenjoodse gebedsrol, ooit in bezit van Siem van der Neer. De benaming van de Stichting ter nagedachtenis van Joodse Medeburgers is inmiddels gewijzigd in Stich ting Synagoge Lochem. Er worden regelmatig bij eenkomsten en tentoonstellingen gehouden met veel aandacht voor de joodse godsdienst en voor alles wat de joden tijdens de bezetting is overkomen, zoals het wegvoeren naar het kamp Westerbork. Naar dit voor malige kamp worden regelmatig excursies voor scho lieren georganiseerd. De Garve Voor mij bleef er ondanks de extra taken in de huis houding vanzelfsprekend nog heel wat vrije tijd over. Vooral 's winters. Die heb ik voor een deel gevuld door me als vrijwilliger te melden bij het Sociaal Cul tureel Centrum 'De Garve'. Aanvankelijk hadden ze eigenlijk niets voor mij te doen, maar uiteindelijk werd mij gevraagd of ik er iets voor zou voelen om achter de bar te staan. Dat hield in: koffie en thee zetten en uitgeven. Van Antoine van 't Klooster kreeg ik de nodige aanwijzingen en spoedig bleek dat bardienst op donderdagochtend een prettige bezigheid was. Tussen half negen en negen uur begon ik met het zetten van enige kannen koffie en thee. De eerste koffiedrinkers waren er al om negen uur. Druk werd het omstreeks tien uur en dat ging door tot kwart voor elf. Daarna alles in de afwasmachine stoppen, schone kopjes uitzetten en dan was het half twaalf fini. Een enkele keer had je wel eens pech, bijvoor beeld het koffiezetapparaat aanzetten en vergeten de koffiekan er onder te plaatsen. Bruine overstroming. Het kon ook gebeuren dat de koffiekan overliep. Gelukkig is me dit slechts een enkele maal overko men. Volgens Antoine ben ik zo achttien jaar bezig geweest, tot m'n drieentachtigste. Bij m'n afscheid kreeg ik een leuk boekje mee, waarin iedereen van de verschillende disciplines wat aardigs had geschre ven, verlucht met afbeeldingen. Het was daarom zo prettig werken in De Garve, omdat het leeftijds verschil helemaal geen rol speelde. Het waren vooral jongeren die aan het werk van het centrum gestalte gaven, maar daar hoorde je gewoon bij. Een Eeuw Burgerzin Intussen loop ik enigszins op de gebeurtenissen voor uit. Behalve mijn wekelijkse rubriek voor de schouw burg kreeg ik er nog meer werk bij. Stichting De Garve bestond in 2000 vijfentwintigjaar. Dat feit werd uiteraard gevierd. Ook ontstond het plan om in het kader van het jubileum een boek uit te geven over honderd jaar welzijn in Lochem. Aan Jan de Vries, voormalig secretaris van Stichting De Garve, werd gevraagd de leiding van een inmiddels gevormde werkgroep op zich te nemen. Er werden allerlei ideeën geopperd en zo is besloten tot de oprichting van een schrijverscollectief. Ik kwam daarvoor in beeld, doordat iemand op het idee kwam dat ook aan dacht moest worden geschonken aan het bejaarden- werk en met name aan de historie van het voorma lige bejaardencentrum De Berkelhof, later SVVL De Hoge Weide, en aan het Derk Nekkersfonds. Ik maakte kennis met de werkgroep en de andere per sonen, die zich bereid hadden verklaard om het boek samen te stellen. Dat waren A.M.G. de Boer, J.M. Brouwer, A.J. Frank-Laar, A. Steenhuisen, voorzit ter G.J.K. de Vries. Een nogal opmerkelijke samen stelling, omdat van de zes er drie nog maar betrekke lijk kort tot de ingezetenen van Lochem behoorden. Tijdens een van de vergaderingen merkte ik ook dat er enige twijfel leek te bestaan over de haalbaarheid van het plan met drie van die 'vremden'. Dat viel echter alles mee. Sterker nog, ik heb in mijn loop baan zelden een team ontmoet dat zo enthousiast was en met zo'n bereidheid om zich in oud-Lochemse zaken te verdiepen als deze redactie. Al sloeg soms wel eens de twijfel toe of het allemaal wel zou luk ken, het bleef een genoegen om met dit team samen te werken. De soepele, maar toch steeds nadrukke lijke leiding van Jan de Vries droeg daar in niet ge ringe mate toe bij. Samen met Dinie Frank droeg hij de gegevens aan die de redactie in staat moest stellen de verschillende hoofdstukken te schrijven. Zij brach ten talrijke bezoeken aan het archief in Zutphen, waar ondermeer ook de oude nummers van de GOC wa ren opgeslagen. Telkens kwamen ze weer met nieuwe 'buit' en telkens moest ook weer worden besloten om de datum en jaar van verschijning van het boek wat op te schuiven. De correctie vergde ook nogal wat tijd. Opmerkelijk was dat we als leden van de redactie elkaars werk corrigeerden en beoordeelden, hetgeen in de beste verstandhouding gebeurde. Daar naast werd het geheel ook nog eens door een buitenstander gecorrigeerd. De lay-out en alles wat daarbij hoort werd verzorgd door Joke Hebink. Zij leverde een fraai werkstuk af. Uiteindelijk werd op 19 september 2002 tijdens een feestelijke bijeenkomst in De Garve het eerste exemplaar van met monu mentale boekwerk aan burgemeester Van Duyn over handigd. Er werden zoveel exemplaren van het boek verkocht dat een tweede druk moest verschijnen. Dat gebeurde in nauwe samenwerking met Lochem Druk, die uiteraard ook de eerste druk had verzorgd. Als redactie kwamen we hierna nog verschillende keren bijeen en er werden ook plannen gesmeed voor het samenstellen van een ander boek, maar zover is het nooit gekomen. Drie leden van de redactie vertrok ken naar elders, waardoor het plan op losse schroe ven kwam te staan. Jammer, want we waren een goed team, dat uitstekend samenwerkte. 28 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 28