te hebben gewijd aan de programma's van de ver schillende politieke partijen. Dat kostte dan wel wat extra werk en overleg, maar het betaalde goed. Lochem 750 jaar stad In 1983 bestond de stad Lochem 750 jaar. Dat moest luisterrijk gevierd worden evenals dat in 1933 het geval was geweest. Er werden weer poorten opge richt en allerlei feestelijkheden georganiseerd. De in woners werd gevraagd om bij bepaalde gelegenhe den laat-middeleeuwse kostuums te dragen. Je kon die laten maken, maar voordeliger was natuurlijk om het zelf te doen. Patronen waren beschikbaar. Ma maakte voor mij en voor haarzelf zo'n kostuum en we zagen eruit alsof we zo uit de zeventiende eeuw overgekomen waren. Er bestaan foto's van ons tweeën samen met Piet en Henk Langeveld in die kostuums. Het hoogtepunt van alles was echter toch de komst van Koningin Beatrix en dat bracht heel wat beslommeringen met zich mee. Mensen van de Rijksvoorlichtingsdienst kwamen naar Lochem voor overleg met gemeentebestuur en politie. Op één van die bijeenkomsten was ik ook aanwezig en de man van de RVD moest weten in welke functie ik daar zat. Gemeentevoorlichter was het antwoord. Ik kreeg toen ook een bewijs dat ik me op de Markt binnen de afzetting mocht begeven. Ma kreeg een plaatsje in een van de woningen aan de Markt zodat zij het ge heel ook goed kon overzien. Helaas waren de jubileum feesten ook zo ongeveer de aanzet tot heel verve lende problemen binnen het gemeentelijk ambtenaren korps. Een heel onverkwikkelijke periode, waarin de discussies hoog opliepen met verwijten over en weer, zowel in de raadzaal als daarbuiten. Het ging daarbij vooral om een controverse tussen gemeentesecreta ris Boon en een groot deel van de ambtenaren. Er verscheen zelfs een rapport van Twijnstra en Gudde over het functioneren van Boon en dat loog er niet om. Vanuit de gelederen van de ambtenaren werd het vertrek van Boon geëist, maar zover is het (ge lukkig) nooit gekomen. Ik ben er zelfs van overtuigd dat Boon veel onrecht is aangedaan. Hij was dan misschien niet zo soepel in de omgang en bovendien erg veeleisend met betrekking tot de ambtenaren, feit was ook dat hij in menig opzicht veel heeft betekend voor Lochem en zeer terzake kundig was. Feit was ook dat burgemeester Postma in die periode niet be paald de figuur was om partijen tot elkaar te bren gen. Hij koos zelf te veel partij en bepaald niet ten gunste van Boon. Er kwam pas weer wat rust in de gelederen toen de heer Wilmink, voorheen burge meester van Zaltbommel, tot eerste burger van Lochem werd benoemd. Uiteindelijk nam Wim Boon zelf het initiatief door ontslag te nemen. Voor mij meteen een reden om ook de toch al wat in de versukkeling geraakte baan als parttime voorlichter op te geven. De Synagoge Even terug naar 1983 "Lochem 750 jaar stad", want er was nog iets meer dan feesten en gedenken. Lochem had meer dan 100 joodse medeburgers ge kend. Zij waren vrijwel allemaal in de bezettingsjaren door de Duitsers weggevoerd en nooit teruggekeerd. Zonder die Tweede Wereldoorlog zouden zij en/of hun kinderen de feestelijkheden hebben bijgewoond. Zo ongeveer moet het echtpaar Jo en Gerrit Boer man hebben gedacht toen het in 1983 een oproep deed om ter nagedachtenis van die joodse medebur gers de synagoge aan de Westerwal in ere te herstel len. Daarvoor zou een stichting in het leven geroepen moeten worden. Aan de oproep om een bestuur te vormen werd snel gehoor gegeven. Ik meldde mij ook aan en naar mij later bleek kwamen mijn over wegingen overeen met die van anderen. We waren de oorlog goed doorgekomen, maar we hadden niets gedaan om het wegvoeren van de joodse medebur gers te verhinderen. Erger nog, een heel klein beetje antisemitisme was ons in de vooroorlogse jaren niet vreemd geweest. Dat bestond meestal uit anti-joodse uitdrukkingen of scheldwoorden, waarschijnlijk zon der dat daarbij veel werd nagedacht. Hoe het zij, een zekere wroeging was ons in de jaren na de bezetting niet vreemd en het idee om de synagoge als gedenk plaats in ere te herstellen sprak velen aan.Het comité dat intussen was gevormd wijdde daar talrijke verga deringen en besprekingen aan. Het probleem was echter dat de synagoge indertijd overgedragen was aan de gemeente Lochem na eerder onder meer dienst te hebben gedaan als opslagplaats van het antiquari aat Junk. De restauratie van het gebouw zou dus voor rekening van de gemeente uitgevoerd moeten worden. Het gemeentebestuur was daartoe ook wel bereid, maar wilde vooraf wel enige zekerheid over het gebruik en de exploitatie. Het comité en later de stichting beschikte echter niet over voldoende finan ciële middelen, al waren inmiddels wel heel wat donateurs geworven. Het kwam zover dat het ge meentebestuur 250.000 gulden uittrok voor de res tauratie, maar de exploitatie bleef een heikel punt. Men was het er intussen wel over eens dat het ge bouw gebruikt zou kunnen worden voor herdenkin gen, kleine exposities, lezingen en kleinschalige muziekuitvoeringen. Intussen gingen de jaren voor bij zonder dat er werkelijk iets gebeurde. Het gevolg was dat enkele bestuursleden, waaronder ook ik, hun functie neerlegden in de verwachting dat die wel door jongeren zou worden overgenomen. Dat is uiteinde lijk ook wel gebeurd. De verlossing kwam door een vorstelijk legaat dat de heer Enthoven, voorheen di recteur van de Ford garage, aan de Stichting ter na gedachtenis van Joodse Medeburgers schonk. De jaarlijkse exploitatie van de synagoge was daardoor verzekerd en toen kwam ook het gemeentebestuur royaal over de brug. De synagoge werd onder lei ding van de heer Geerdink van de gemeentelijke tech nische dienst gerestaureerd, uiteraard met inachtne ming van de vroegere betekenis van het gebouw. De kosten bedroegen ruim vier ton. Op 2 mei 1993 vond de opening van de gerestaureerde synagoge plaats. In de synagoge ligt op de plek waar vroeger de arke stond een gedenkboek met de namen van de ver- 27 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 27