overgeplaatst naar de redactie binnen- en buitenland in Deventer. Dat moet voor hem niet prettig geweest zijn, maar hij was toch kennelijk zo aan de krant ver knocht dat hij de overplaatsing accepteerde. Je kwam daar nooit precies achter, want bepaalde zaken wer den nooit uitgesproken en Nico was al helemaal niet erg mededeelzaam. Het zij zo. Er kwamen andere jongere collega's, zoals Ton Hissink, Jan Willem van Gils, Joke Barmentloo, Herman Hulshof en Bob Ge vers, en toe nog eens een leerling-journalist. Nico moest dagelijks op en neer naar Deventer en had daar ook avond- of nachtdiensten. Hij moest dus de auto houden, wat voor ons betekende dat we er een moesten kopen. Dick van der Moer kwam er speciaal voor uit Deventer om te overleggen. Hij hechtte grote waarde aan het oordeel van Grade en prees haar om haar inzicht. Er kwam dus een auto, een Renault 4, een koekblik. We zijn er op de Ver lengde Albert Hahnweg mee uit de bocht gevlogen en tegen een boom beland. De wagen werd bij Lange- veld uitgedeukt en overgespoten. In Hengelo (O) botsten we tijdens veel regen tegen een vrachtauto. Ook daar alleen blikschade en veel schrik. Het eerste viertje werd uiteindelijk ingeruild voor een tweede met een iets zwaardere motor en daar toerden we overal mee heen. We hebben er zelfs het hele gezin met wat bagage van De Hoch naar Lochem mee ver voerd. De viertjes werden gevolgd door een Renault 5 en die werd in Hengelo (O) in de kreukels gereden door een vrachtwagen, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. Doordat ik razendsnel naar links uitweek, brachten we het er levend af. De auto perikelen werden afgesloten met een Renault 11 en toen die op was, was het gedaan met autorijden. Een echte liefhebber ben ik nooit geweest. Het was in bepaalde gevallen een noodzakelijk vervoermiddel, meer niet.Gedurende de jaren zeventig werd ons ge zin geleidelijk aan kleiner doordat de oudsten uitvlo gen. Suus naar Nijmegen en later naar Leeuwarden. Petra eerst naar Amerika in 1972 en vervolgens als onderwijzeres naar Enschede. In die periode hebben we ook nog 'eventjes' de woning aan de Mauritsweg binnenskamers verbouwd. Harry Ossenkoppele was ons daarbij behulpzaam, want tussen het zijkamertje en de huiskamer, die aan elkaar getrokken werden, moest een steunbalk geplaatst worden omdat een dragende muur verviel. We kregen daardoor wat meer leefruimte en voor Ma werd één van de slaapkamers tot hobbykamer getransformeerd. Afscheid In het jaar 1979 werden belangrijke beslissingen ge nomen. De verhoudingen bij de krant waren eigen lijk niet meer zo erg leuk. Ik ergerde me teveel aan bepaalde standpunten van sommige collega's. Een generatiekloof noemde Dick van der Moer dat. Ik had al eens geopperd om overgeplaatst te worden naar de eindredactie in Deventer, maar daar wilde de hoofdredacteur niets van weten. 1979 was ook het jaar van de eerste VUT-regelingen. Voor journalisten lag het aanvankelijk wat moeilijk, want hoe moest de regeling gefinancierd worden? Uiteindelijk was de Grafische Bond zo coulant om die financiering op zich te nemen. Ik was in 1979 63 jaar geworden en dan kon je met de VUT om plaats te maken voor jongeren. Ten aanzien van dit laatste was ik nogal sceptisch, want de praktijk had in andere sectoren van het bedrijfsleven al uitgewezen dat ouderen lang niet altijd werden vervangen door jongeren. Hoe het zij, Dick van der Moer kwam met het voorstel om mij te vervangen door een jonger iemand. Hij kwam er speciaal voor uit Deventer om er met Grade over te praten, want zoals eerder gezegd hij hechtte veel waarde aan haar oordeel. Financieel zou ik er niet op achteruit gaan, want de VUT-regeling voorzag in een uitkering van honderd procent. Samen kwamen zij tot de conclusie dat het verstandig zou zijn om ermee op te houden en zo geschiedde. Het enige wat ik moest inleveren was twee jaar een periodieke verhoging, want ik was nog niet aan mijn maximum. Maar bij mijn afscheid in januari 1980 is dat door cadeaus en vakantie-uitkeringen ruimschoots goed gemaakt. Dat afscheid is luisterrijk gevierd. Er werd een speciale pagina van de GOC aan gewijd met verhalen van de collega's Joke Barmentlo, Ton Hissink, Bob Gevers, Jan Willem van Gils en Willy H. Heitling. Het afscheid werd gevierd in Buitencentrum Ruighenrode, samen met Grade en de kinderen, plus talrijke genodigden, waaronder het gemeentebestuur van Lochem en col lega's van KCB. Henk Braakhekke maakte foto's en daarmee is een flink album gevuld. Adjunct-hoofdre dacteur Leo Enthoven hield een leuke toespraak en ik moest iets doen wat ik nooit eerder had gedaan, na melijk kranten bezorgen. In dit geval mijn eigen krant bij alle aanwezigen. Joke Barmentlo was mij daarbij behulpzaam. Voorlichter Vrijwel onmiddellijk nadat ik met de VUT was ge gaan werd ik benaderd door burgemeester Beuke en gemeentesecretaris Wim Boon voor de functie van parttime voorlichter van de gemeente. De bedoeling was om t.z.t. iemand in vaste dienst aan te stellen, maar men wilde eerst wat meer inzicht hebben in de aard van de werkzaamheden en de financiële lasten.Mijn taak zou voornamelijk bestaan uit het her schrijven van ambtelijke berichten en mededelingen en die voorlichtingspagina zou regelmatig in De Berkelbode worden opgenomen. Aldus geschiedde. Overeengekomen werd dat ik de uren die ik aan dat werk besteedde zou noteren en dat het tarief f.40 per uur zou bedragen. Later werd dit omgezet in een vast bedrag per maand. Ik ging meteen aan de slag, maar werd al spoedig gewaarschuwd door Dick van der Moer, hoofdredacteur van KCB, dat Vutters geen betaalde arbeid mochten verrichten. Voorlopig werd het dus vrijwilligerswerk, waar ik later nog wel een vergoeding voor kreeg. Maar toen was ik 65 en dus gepensioneerd.Wat het werk betreft werd eigen ini tiatief wel op prijs gesteld, maar wel altijd in overleg met de heer Boon. Zo herinner ik in de weken voor afgaande aan de raadsverkiezingen ettelijke pagina's 26 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 26