digden verschillende maatschappelijke en sociale in stellingen (middenstand, onderwijs, landbouw). Het gezelschap reisde met eigen vervoer via de doorlaat post Helmsted. Daar moest iedereen tegelijk zijn, omdat er met een groepspas werd gereisd. De be doeling van burgemeester van Tuyll van Serooskerken was om echt een uitwisseling tot stand te brengen tussen Ballenstedt, Billerbeck en Lochem, maar die opzet werd zowel van Oost- als van West-Duitse zijde getraineerd. Het kwam uiteindelijk zover dat een kleine delegatie uit Ballenstedt naar Lochem kwam. Van uit Lochem zijn meerdere malen delegaties of individuele personen naar Ballenstedt gereisd. Zelf ben ik in 1969 eenmaal met zo'n delegatie mee- geweest, omdat er toch eens een keer over geschre ven moest worden. Dat was geen vrijblijvende op dracht, want deze hele uitwisselingspoging moest zo mooi mogelijk voorgesteld worden en Oost-Duitse functionarissen mochten er vooral geen aanstoot aan kunnen nemen. Voor zover mij bekend zijn nooit mensen vanuit Billerbeck bij hun oosterburen op be zoek geweest. Als Lochemse delegatie werd je in en rond Ballenstedt overal rondgeleid met altijd iemand van de Stasi in de buurt. En dan liet men alleen de mooie dingen zien. Coöperatieve boerderijen bijvoor beeld, zoals men ze daar noemde, kindercrêches, want de vrouwen moesten werken en dat zag je dan ook overal, zelfs op straat als stratenveegster. We logeerden in een hotel, waarvan de verwarming met bruinkool werd gestookt. Men was royaal met het schenken van drank en de maaltijden waren over vloedig, vooral wat het vlees betrof. Men wilde vóór alles laten zien dat het zo slecht niet was in Oost- Duitsland, maar tijdens individuele gesprekken in een vertrouwde omgeving hoorde je wel anders. In de GOC is er een hele pagina aan gewijd, maar of dat veel indruk heeft gemaakt, betwijfel ik. De tijd (1969) was nog niet rijp voor een dergelijk partnerschap, zeker niet in Oost- en West-Duitsland. Het verhaal gaat zelfs dat de burgemeester van Ballenstedt na zijn bezoek aan Lochem ontslagen is. De uitwisse ling, ook met Billerbeck, is na verloop van tijd zachtjes aan doodgebloed. Raadslid Onder burgemeester van Tuyll van Serooskerken ben ik een paar jaar raadslid geweest. Ik stond als zesde of zevende op de lijst van de PvdA. Er bedankte ie mand als raadslid en toen was ik aan de beurt. Er volgde overleg en met instemming van Nico Scheen die de raadsverslagen voor zijn rekening nam, en de hoofdredactie in Deventer, kwam ik in de raad. Uit die periode tot aan de samenvoeging van Lochem en Laren in 1971 herinner ik me een klein conflict met Van Tuyll. Die kwam met een plan om de Grote Markt bij de kerk af te sluiten. Opzij van de Gudulakerk stond vroeger nog een huis, daar waar nu de straat is. Ook aan de zijde van het Klepperhuuske schijnt er een uitbouw te zijn geweest, zodat de Markt daar afgesloten was. Burgemeester van Tuyll opperde het idee om die situatie te herstellen. Er kwam een plan- netje op tafel dat in een commissievergadering werd besproken. Iedereen keek ernaar, maar onthield zich van een definitief oordeel. De burgemeester leidde daaruit af dat men het er in grote lijnen mee eens was en rekende daarbij vooral op de steun van de PvdA, die ook zijn partij was. Na uitvoerig fractie-overleg en het raadplegen van de achterban waren we als partij echter absoluut tegen. We wilden de openheid aan die kant van de kerk handhaven. Als woordvoer der van dit standpunt kreeg ik achteraf het verwijt, dat we tijdens de commissievergadering onze instem ming met het plan hadden betuigd. Dat was echter een misvatting. We hadden alleen maar gekeken en geluisterd en verder niets gezegd. Jubileum Hetjaar 1970 was ook hetjaar van mijn 25-jarig jubi leum. Het werd op 12 november gevierd in hotel Hoog Langen, dat inmiddels afgebroken is en vervangen door appartementen met een restaurant. Van dat jubi leum bestaat een receptie- en fotoboek. Directeur v.d. Beld van Kluwers Courantenbedrijf bood een medaille aan van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Nico Scheen hield een leuke toespraak. Het gemeen tebestuur van Lochem was vertegenwoordigd en de dominee, de pastoor en de watergraaf waren aanwe zig, plus een heleboel collega's. We wisten eigenlijk niet goed wat ons overkwam en Grade had het wat moeilijk met de bloemen die haar werden overhan digd. Niettemin een leuk feestje dat besloten werd met een etentje, waarbij ook Herman en Griet Lange- veld en Wiesje aanwezig waren.Op de krant was het overigens niet altijd even leuk. Ik heb al vermeld dat ook de abonnees niet altijd tevreden waren, omdat ze vonden dat het plaatselijk nieuws, met name van Lochem, te weinig aandacht kreeg. Organisatorisch klopte het ook lang niet altijd. Er werden ondanks onze aanwijzingen door middel van borderellen en zelfs ingetekende pagina' s door de eindredactie in Deventer nogal wat fouten gemaakt. Soms kreeg je de indruk dat men daar de kaart van de Achterhoek niet goed kende en bijvoorbeeld niet of nauwelijks wist waar Geesteren, Gelselaar, Haarlo en Rekken lagen en tot welke gemeenten die dorpen behoorden. Dit tot grote ergernis van Nico en mij. Hierbij kwam dat Nico, die voorheen altijd nauw bij de opmaak van de GOC als nieuwsblad te maken had gehad, nu nau welijks greep op de situatie had. Leuk was het voor hem in ieder geval niet meer. Zelf had ik minder moeite met de situatie, al ergerde het me bijvoorbeeld wel dat de toenmalige hoofdredacteur, de heer Kraayenzang ons als nieuwsbladjournalisten nauwe lijks voor vol aanzag. Dat werd anders en beter toen drs. Dick van der Moer tot hoofdredacteur werd benoemd, of eigenlijk gekozen. Want hij aanvaardde die functie pas nadat de meerderheid van de hele KCB- redactie zijn voorkeur voor hem had uitgesproken. We hadden op de Lochemse redactie intussen al wel versterking gekregen, maar van der Moer voerde nog meer veranderingen door, mede omdat hij vond dat Nico Scheen onvoldoende leiding gaf. Nico werd 25 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 25