Memoires van Wout Klomp (1916-2008) Leven en werken van een bakker-journalist (3) 1 mi -- I Wout Klomp Op zondag 5 oktober 2008 overleed op 92-jarige leeftijd de bekende regiojournalist Wout Klomp. Vele jaren was hij werkzaam voor de Gelders-Overijsselse Courant, waarin hij tot 1980 in talloze artikelen verslag deed van het wel en wee in onze regio. In 2006 legde hij zijn vele herinneringen aan leven en werken vast in een boeiend verslag, dat enige tijd voor zijn overlijden voor publicatie ter beschikking werd gesteld aan de redactie van het Land van Lochem. Hierbij het derde deel van de herinneringen van een bakker-journalist, zoals Wout zich zelf typeerde. Burgemeesters Als redacteur-verslaggever van een nieuws- of streekblad was je actieradius beperkt. Die reikte van Rekken in het oosten tot Gorssel in het westen, met Lochem als centrale vestigings plaats. Dit betekende eveneens dat je wat de over heid betreft vrijwel uitsluitend te maken had met de burgemeesters en de wethouders van de verschil lende gemeenten. De provincie was al tamelijk ver weg en in Arnhem zat dan ook een correspondent, die belangrijke zaken voor je deed. Verder waren we als GOC voor het algemene nieuws aangewezen op het ANP. We hebben een tijdje een telex gehad, dus dat was iedere ochtend vellen papier afscheuren en kijken of er iets bijzonders of iets leuks bijzat. Het dure apparaat was echter nogal storingsgevoelig en werd na enige tijd afgeschaft. We waren toen aange wezen op de nieuwsbrieven van het ANP, die dage lijks per treinbrief werden verzonden. Dat was een heel dik pak getikte vellen, waar Nico Scheen zich altijd over ontfermde.De burgemeesters waren in de jaren 1950 tot en met 1980 de overheidsdienaren waar je als streekbladjournalist het meest mee te maken had. De wethouders waren in die tijd minder in beeld dan tegenwoordig. Het was bovendien nadrukkelijk een deeltijdbaan die slecht betaald werd. Ik heb veel burgemeesters meegemaakt. Van Lochem alleen al zes: Beusekamp, van Tuyll van Serooskerken, Beuke, Hoekstra, Postma en Wilmink. Er was ook een ba ron van Tuyll van Serooskerken burgemeester van Ruurlo, maar of het familie was van die van Lochem weet ik niet. Het was wel een krachtdadig bestuur der, die in Ruurlo echt orde op zaken heeft gesteld. Hij werd na Ruurlo benoemd tot burgemeester van Wisch en daarna tot burgemeester van Utrecht. Zijn benoeming in Wisch kwam op dinsdag af. Direct ge beld voor een interview, maar hij had al zoveel af spraken dat het die dag niet meer kon. Mijn reactie: Burgemeester, morgen komt de krant uit en daar moet toch iets over die benoeming in'. Zijn antwoord: 'Als u morgenochtend om acht uur bij mij thee komt drin ken, kan het dan nog?'. Dat kon. Een gesprek van een uur, dat diezelfde dag ('s woensdags) in de krant stond met nog diezelfde avond een leuke reactie van de heer van Tuyll. Ballenstedt Burgemeester van Tuyl van Serooskerken van Lochem was van een heel ander kaliber. Een bijzon der aardige man, maar geen manager, wel iemand die begaan was met het lot van de minder bedeelden in de samenleving en ook iemand die internationale contacten had. Hij bewoonde met zijn Frans spre kende vrouw een fraai kasteel in Heeze (NB). Toen hij in Lochem benoemd was, hebben Nico en ik daar een bezoek gebracht. Een fraai landgoed en een prach tig kasteel met veel antiek. Baron van Tuyll achtte het aan zijn voorouders verplicht om het zo goed mogelijk te beheren. In Lochem was hij onder meer de man die een uitwisseling tot stand trachtte te bren gen tussen zijn gemeente en twee steden in Oost- en West Duitsland. De stad Billerbeck, waar de Berkel ontspringt, had zijn oog op Lochem als partner gemeente laten vallen. Dat was rond 1968-1969. De Duitsers waren toen echter nog niet zo bijzonder geliefd. Het gemeentebestuur van Lochem zag in ie der geval niet zo erg veel in een uitwisseling, maar burgemeester van Tuyll hakte de knoop door met het voorstel om er een Oost Duitse gemeente bij te betrekken. Hij had relaties met een professor aan de universiteit van Halle en wist dat velen in het Oost blok hunkerden naar contacten met het westen. Het kwam zover dat delegaties vanuit Lochem naar het stadje Ballenstedt gingen aan de voet van de Harz, een rit van ruim 500 kilometer. Die delegaties be stonden uit een man of vijftien en zij vertegenwoor- 24 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 24