dien is het Sociëteitslokaal van De Eendracht zowel in gebruik bij De Eendracht als bij de Harmonie. De geschiedenis nadien is U allen bekend en dus kan ik mijn overzicht hier beëindigen. Laat ik eindigen met de wens, dat de geschiedenis van onze Sociëteit zich nog jaren lang zal voortzetten en dat het bij vol gende hoogtijdagen zullen blijken goede jaren te zijn geweest. Leve onze Sociëteit De Eendracht! Leve onze Leden! ONS OUDE SOCIËTEITJE 1830 (Wijze; "La Petite Diligence") (14. Fontenoy) Honderdvijfentwintig jaar geleê, Naar de documenten ons berichten, Kwam 't notabele Lochem op 't idee 'n Eigen Heerensociëteit te stichten. Eendrachtig bracht men 't geld bijeen En samen zongen d'Eendracht-leên Bij 't leggen van den eersten steen Leve onze Willem Eén! In hun nieuwe sociëteitje Speelden zij hun whist-partijtje, Bij een glaasje fladderak4) En een prise snuiftabak. Maar toen Brussel revolteerde En de straat barricadeerde Leefden allen heftig mee Met van Speyk en met Chassé. Doch het Rijk, tot zijn spijt, Raakte 't Belgenland kwijt; -En toch was het niet eens een kolonie - Maar men bleef uiteraard Om zijn Koning geschaard, En de eendracht bleef bewaard. Zo beleefde 't sociëteitje Al terstond een roerig tijdje, Maar ook zonder vred' op aard' Bleef zijn eendracht toch bewaard. 1930 Toen de sociëteit een eeuw bestond, Was, naar d' oudste leden ons verklaren, 't Uur gekomen dat men 't nodig vond Zich ter viering om den disch te scharen. De leuze dezer achtb're liên, Als konden zij de toekomst zien, Was: Weg met Mussert en Berlin, Leve onze Willemien! In hun oude sociëteitje Speelden zij hun bridge-partijtje; Bij een glaasje viex cognac De Havannah nooit ontbrak. Burgemeester, Secretaris, Dokter, Fabrikant, Notaris, Allen leefden heftig mee Met Colyn contra N.S.B. Toen de moffenknecht Duys En zijn Nazi-gespuis Lochem met zijn bacil kwam besmetten, Bleef de Soos onvervaard, Schoon verjaagd van haar haard, En de eendracht bleef bewaard. Zo werd toen het sociëteitje Een precieus antiquiteitje, 't Geen slechts hierdoor wordt verklaard, Dat steeds d' eendracht bleef bewaard. 1955 Thans na honderdvijfentwintig jaar Werd eenstemmig 't wijs besluit genomen Om naar oude zede met elkaar Wederom ter viering saam te komen. Wanneer wij 't heden gadeslaan Na 't geen ons d' oorlog deed doorstaan, Welnu, dan denken wij spontaan: Leve onze Juliaan! In ons oude sociëteitje Spelen wij ons bridge-partijtje, Bij een glaasje oude klaar' Een een Karel I - sigaar. Ondanks eigen prijs-controle Moet G' oe glaoske stief betaole', Maar dat baart Uw beurs geen smart Want Uw gulden is weerd "hard". Ook het bridge wordt perfect, - Al is 't bod soms defect - Daarom eiste men "partner-selectie", Maar de Soos bleek bedaard Voor geen Naeff zelfs vervaard, En de eendracht bleef bewaard. Zo beleev' nog 't sociëteitje Menig lustrum-eetpartijtje, Want ons Lochem is het waard Dat zijn "EENDRACHT" blijv' bewaard! Aan de Sociëteit "DE EENDRACHT" ter gelegen heid van haar 125- jarig Jubileum. Mr. F. G. Vogler Lochem, 4 Maart 1955 13 Noten 1) Op de tekst, afkomstig uit een herdruk van de tafelrede uit 1970 (het jaar waarin "De Eendracht" het 140-jarig jubileum vierde, werden we geattendeerd door de heer Jansen. 2) Een soort punch. 3) Penningmeester. 4) Fladderak is een jeneverachtig drankje, dat wordt gemaakt met onder andere citroen, kaneel, anijs en kruidnagel. Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 13