ken en bovendien het zwaarste lid, de Heer Bienema, zegt: "het nog wel te vertrouwen", wordt met het oog op de financiën van vernieuwing afgezien. Ook het voorstel tot het aanbrengen van gasver lichting en het aanbrengen van electrische schellen van kegelbaan en leestafel naar 't buffet wordt, we gens hoge kosten, afgestemd. Wel krijgen we in 1904 een telefoon! Maar het voorstel het 75-jarig bestaan der Sociëteit te vieren, in 1905, wordt met 9 tegen 3 stemmen verworpen! Maar 3 leden vóór feestviering en maar 12 leden ter vergadering Dan komen nieuwe zorgen: in Juli 1908 komt er een rapport binnen van de gemeenteopzichter Olthoff, waarin vermeld staat, dat dak en zoldering van de concertzaal en van de woning van de kastelein op instorten staan. De zaal wordt dan direct gesloten, maar later blijken er noodvoorzieningen te kunnen worden getroffen, waardoor het winterprogramma van de Garantenvereniging nog kan doorgaan, tot grote opluchting van de voorzitter, de Heer Nieuwen- huis. Maar het noodlot beslist anders! Kerstmis 1908 ont staat brand in de feestzaal en in de woning van de kastelein. De Lochemse brandweer onder aanvoe ring van de Heer M. Th. Bello weert zich; de spuit gasten doen wat zij kunnen; er zijn pompers, die het water met een grote slang uit de gracht oppompen, anderen pompen dat water dan weer verder naar de brandslangen; trachten dat tenminste te doen, want ondanks alle pompen, komt er geen water! Dan ont dekt de Heer Bello (zoon van de propagandist van de feestzaal), dat de zuigslang in het gras ligt, in plaats van in het grachtwater! Als de brand per slot toch geblust is, blijken toneelzaal en woning van de kastelein gedeeltelijk verwoest. Wat nu? Er is geen geld, alleen nog f 12.000,uitstaande schuld Opmerkelijk is de snelle reactie: bij een groep Lochemers komt het plan op een nieuwe, grote Schouwburg te bouwen, met annex 2 Sociëteitszalen. Wie waren die heren? De H.H. Mr. de Crane, Fran ken, Nieuwenhuis, N. Scheen, Posthuma, Gorter en Henseler. Deze combinatie is bereid gelden op te nemen, een obligatielening, de Sociëteit De Eendracht en haar gronden te kopen, er een Schouwburg te bouwen, met ook een zaal voor de andere Sociëteit De Har monie. Zoals U weet, was de Sociëteit De Harmonie of z.g. burgersociëteit sinds 1878 aan de Tramstraat geves tigd, tegenover de Pastorie, aan de ingang van het tegenwoordige Tuindorp, met eveneens een feest zaal er aan verbonden; maar deze Sociëteit heeft ten dien tijde ook met financiële moeilijkheden te kam pen. Een snelle reactie dus op de ramp, maar ook De Een dracht reageert snel: reeds op 28 December 1908 besluit onze Sociëteit, in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de Heer Meyer Drees, met 22 tegen 1 stem in principe op het voorstel in te gaan. 28 Januari 1909 besluit De Harmonie haar Sociëteit te verkopen en 22 Februari 1909 nam De Eendracht het voorstel aan om ook haar bezittingen voor f 10.700,te verkopen (12.000,schuld, vermin derd met brandverzekeringspremie). Dit is een zeer belangrijke beslissing: voorheen de Sociëteit trotse eigenaar van haar gebouw, met eigen exploitatie en beheer over de feestzaal, hoewel zwaar gebukt onder financiële lasten - en nu slechts huur der van een localiteit! De financiële commissie van 1830 wordt afgeschaft, de naam: "directeuren der Sociëteit" veranderd in "Bestuur". In Juni 1909 zet de Heer Franken, als voorzitter van de groep obligatiehouders, in een vergadering uiteen, hoe de exploitatie zal geschieden: er zal een commis sie komen van 7 leden, 2 leden aangewezen door de obligatiehouders, 2 door De Eendracht en 2 door De Harmonie; deze 6 leden kiezen een 7de. Er moet f 34.000.worden geleend; er wordt gebouwd door de firma Veenenbos en Geerings te Hengelo (0v), onder architectuur van de Heer Hellendoorn, voor f 19.500.Reeds 15 Januari 1910 wordt het nieuwe complex in gebruik genomen. Wij betaalden eerst f 300.later f 400.huur, onze contributie is f 17.50. Onze eerste vertegenwoordigers in de com missie zijn de Heren Romswinkel en Fruithoff; de laatste is spoedig vervangen door de Heer Bello. In 1910 treedt voorzitter Meyer Drees af, opgevolgd door de Heer Reerink; van 1913 - 1920 voorzitter van der Horst Bruyn, na 1920 van de Garde. Tijdens zijn voorzitterschap wordt in 1930 het 100 jarig be staan van de Sociëteit luisterrijk gevierd, met een feestdiner, zoals velen onder U zich nog zullen herin neren. 30 October 1937 komt een belangrijke verandering tot stand: opgericht worden de Verenigde Sociëteiten met als deelnemers De Eendracht en De Hamonie, samen met één vergunning; de andere vergunning komt aan de exploitatie van het Schouwburg-com plex. Dan komt in 1940 de oorlog, waarin Sociëteitslo- calen en kelders misbruikt worden en waarbij velen, voor ons belangrijke zaken, als archiefstukken, leden lijsten, voorzittershamer, e.d. wegraken. De Com missaris voor niet-commerciële verenigingen neemt bezit van het gebouw en verkoopt dit voor f 20.000.— aan de gemeente; dank zij een hypothecaire schuld van f 16.000.— krijgt de knaap maar f 4000.— in handen. Na de oorlog krijgt de Schouwburgcommissie het complex, na minnelijke schikking met de gemeente, weer in handen - onder bepaalde voorwaarden - na dat de gemeente het pand heeft hersteld en verbouwd, waarbij echter het locaal van De Harmonie voor an dere doeleinden wordt bestemd en in de z.g. Congres zaal opgaat. 11 October 1945 wordt in het gewezen locaal van De Harmonie weer de eerste naoorlogse vergadering van De Eendracht gehouden; aanwezig 10 leden; als voorzitter wordt gekozen de Heer Van Gyn. Sinds- 12 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 12