5 December 1840 wordt de nieuwe Sociëteit inge wijd; zij is in eigen beheer. Er is een kastelein Hasel- berg, die buiten vrij inwonen en verwarming een jaar wedde krijgt van f 60,en een jaarlijkse gratificatie. Er zijn 3 directeuren: Hermanni voorzitter, Volteler thesaurier en Helder secretaris, voorts de finantiële commissie: H.H. Coops, Marin en Spyker, alsmede een commissie van wijnproevers: H.H. Reerink, Sëllner en Wolff. Deze laatste commissie stelt voor 2 maal per jaar wijn te proeven op kosten van de So ciëteit, maar de vergadering beslist anders: 1 maal per jaar en dan op eigen kosten! Er zijn Sociëteitsdagen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag; op Zon- en feestdagen is de Sociëteit van 12 uur 's middags af open, alle overige dagen wan neer de kastelein een uur van tevoren wordt ge waarschuwd en 's winters bovendien tegen betaling van 1 gulden voor het vuur. Nieuwe leden worden aangenomen na ballotage, het geen geschiedt met witte en bruine bonen; klopt het aantal stemmen niet, dan wordt het aantal met witte bonen aangevuld; de bruine zijn n.l. de kwade! Aan predikanten wordt het honorair lidmaatschap aange boden; officieren van het garnizoen worden zonder ballotage aangenomen. Er worden gewichtige besluiten genomen: zo in 1855 het verbod van fluiten op de Sociëteit en al eerder is er met nadruk opgewezen, dat het languit liggen op het biljart verboden is; doet men dat toch, dan zijn 25 ct verschuldigd, te betalen aan de kastelein. Het bil jarten is een belangrijk ding op de Sociëteit, hierin werden wedstrijden gehouden met schone prijzen. In '57 wordt een vaste "markeur" voor het biljart benoemd; de functionaris zal van 3 uur 's middags tot sluiting aanwezig zijn, voor 1,per week. Een belangrijk punt op de jaarvergaderingen is steeds de verzorging van de leestafel. Er liggen steeds onge veer 8 kranten, echter ieder jaar ten dele andere. Ge lezen worden: Handelsblad, Rotterdamsche Courant, Kamperblad, Zwolsche Courant, Overijsselsche Cou rant; later Kladderadatsch en Independance, na 1877 het weekblad voor Lochem en omstreken en na 1882 de Lochemsche Courant (voor 50 cent per kwartaal). Aardig is het abonnement 15 gulden 's jaars voor te legrafische berichten van belangrijke gebeurtenissen in binnen- en buitenland in 1868. Sinds 1852 is er n.l. mogelijkheid tot telegraferen en 't is dan een onrus tige tijd in Europa (Duitschland - Oostenrijk, Duitschland - Frankrijk). De leden zijn zeer gesteld op de kranten, 't geen blijkt uit het feit, dat herhaaldelijk permissie wordt gevraagd b.v. wegens ziekte of "verslechtering van het gezicht" de kranten thuis te mogen lezen; dit wordt altijd toe gestaan onder voorwaarde, dat zij 's morgens 10 uur weer op de Sociëteit terug bezorgd moeten zijn. Verder worden vele aankopen en verbeteringen ge meld: in 1840 wordt een crediet verstrekt door de Algemene Vergadering om grind te werpen op het weggetje over de Wal van de Sociëteit tot de Smeepoort; als in 1849 de heer Lichterink naast de Sociëteit op de Wal gaat bouwen, wordt een hoge scheidsmuur opgericht; later komt aan de andere zijde van ons terrein een hoge muur om het uitzicht op het vervuilde erf van Weiler aan 't gezicht te onttrekken. Als kastelein Haselberg vermeerdering van het gezin verwacht, wordt een bovenverdieping op de kasteleinswoning gebouwd. Ook wordt er tweemaal grond gekocht van Baron van Nagell van Ampsen, eerst in 1852 oostelijk van de Sociëteit om een kegel baan te bouwen en in 1864 weer, voor f 800,om een nieuwe kegelbaan te bouwen; tevens wordt dan een waranda aan de Sociëteit gebouwd met een in gang, waardoor men met de rijtuigen gemakkelijk vóór kan rijden en bij regen er uit kan stappen en binnen komen zonder nat te worden. Voorts komt er een muziektent, waar des Zondags muziek gemaakt wordt door de plaatselijke muziekgezelschappen. In 1865 wordt het 25-jarig bestaan van het Socië teitsgebouw gevierd; er is een crediet toegestaan van f 100,voor de muziek; aan de leden wordt een sou per aangeboden, waarvoor crediet van 75 ct. per cou vert. Mei 1868 wordt besloten de Sociëteit te vergroten door de bouw van een feestzaal, waarvoor vooral de Heer Bello zeer ijvert en waarvoor f 5500,— wordt ge leend. Deze feestzaal wordt 16 Aug. 1869 ingewijd en is bestemd voor uitvoeringen op muziek- en toneel gebied. Voordien stond de Sociëteit haar locaal veelal af aan verenigingen, die dit wensten, zoals plaatse lijke toneel- en muziekgezelschappen en ook geregeld aan de jonge heren van de kostschool van de Heer de Planque. In 1880 wordt het 50-jarig bestaan van de Sociëteit gevierd (crediet f 200, 21 Januari '80 is er een concert van de Beihmische Bergcapelle met bal na; 23 Januari zijn er biljart wedstrijden met flinke prijzen, waarna gemeenschap pelijk samenzijn o.a. tot het eten van "beafstik". Dit is een tijdsperiode van opgewekt Societeitsleven en het gebouw ziet er fris en verzorgd uit. Hoort maar eens wat Hartman schreef in 1889: "Aan de Wal tussen de Molen- en de Smeebruggen ligt de Sociëteit De Eendracht. Hare uitwendige nette bouw orde, haar inwendige ruimte en bovenal de bijgelegen tuin met kegelbaan, nodigen vriendelijk tot entre. Wij willen hier een ogenblik uitrusten en in de tent of on der de waranda een kijkje nemen over de bebouwde akkers en golvende korenvelden, op den groenen Paaschberg met haar geboomte en laag kreupelhout. Het is een der schoonste gezichten, die de stad ople vert en gaarne wijlen de leden der Sociëteit hier meer malen om den blik op dat natuurschoon te slaan". We zijn zo aan de eeuwwisseling gekomen en de eer ste jaren der 20ste eeuw. De financiële toestand is niet rooskleurig, er is langzamerhand veel geld ge leend en lang niet alles is afbetaald! Dit blijkt uit aller lei: de vloer in de Sociëteit is slecht en onbetrouw baar, er is een voorstel deze te vernieuwen, maar als één der leden opmerkt, dat er nu en dan nog leden te paard in de Sociëteit komen en er dan niet doorzak- 11 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 11