Lochem was bijna geheel binnen de wallen gebouwd; er waren drie ophaalbruggen, bij iedere poort (Wal- poort, Molenpoort en Smeepoort) één. Deze werden pas in 1842 afgebroken, wegens hoge reparatiekosten, en door vaste bruggen vervangen. In het centrum aan de markt lag het gemeentehuis; er naast in het mooie, oude huis, dat er nog staat en waar voor de oorlog van 1940 de familie Vromen woonde, was het Spaarbankgebouw. De Spaarbank was er in 1819 opgericht. Daar naast liep de Spaar- banksteeg naar de Achterstraat. Daar, op de hoek van de Spaarbanksteeg en de Achterstraat, waar nu het pand is van Mejuffrouw ten Broeke, winkel en slijterij daar, mijne Heren, is 29 December 1829 de Sociëteit De Eendracht opgericht! Daar woonde toen de weduwe Oudenampsen, geb.Hester Nijman, (geb. 14 nov. 1755) die er met haar zoon een logement exploiteerde. Wij huurden er een lokaal voor f 125,'s jaars, waaronder begre pen vuur voor de kachel en warm water voor de pons! De zoon van de weduwe kreeg voor de bedie ning f 50,per jaar, onder bepaling, dat hij moest zorgen iedere avond heet water te hebben voor de pons2) en dat hij zich stiptelijk zou hebben te ont houden van roken tot 10 uur 's avonds. Bij ieder verzuim moest hij 50 cent betalen aan de thesaurier3). In de oprichtingsvergadering is, na zeer nauwkeu rige examinatie van het voorgestelde reglement, "het zelve door de present zijnde leden goedgekeurd en door hun onderteekening bekrachtigd". Tot eerste "directeuren" der Sociëteit werden benoemd: L.G. Behrends, president J. Reerink, thesaurier B. Arendsen Raedt, secretaris. Het begin was goed: 29 Dec. '29 opgericht bleek reeds 6 Februari 1830 "bij ondervinding", dat de Sociëteit te klein was en werd besloten "tot ver grooting derzelve"; tevens kregen we permissie van de Wed. Oudenampsen in haar tuin een kegelbaan aan te leggen. De talrijke vergaderingen moesten door alle leden worden bijgewoond; wie er niet was en geen geldige reden van verhindering aan het Bestuur had opge geven moest boete betalen, n.l. 50 cent, te betalen aan de kastelein! Telkens lezen we: "En steeds hebben de presente le den begrepen ter handhaving der wetten van de So ciëteit de hiertoe niet op tijd gecompareerd zijnde le den te verzoeken om, ingevolge het bepaalde in art. 3 van het geresolveerde in de Algemeene vergade ring van 18 Februari '31, aan de kastelein dezer So ciëteit, wegens non-comparatie, te voldoen de somma van 50 cent." Het beheer der financiën bleek ook de eerste jaren een moeilijke taak. In de eerste jaarvergadering blijkt bij het nauwkeurig examineren van de financiële staat, dat deze onvolledig is en er zich verschillende abui zen voordeden, zodat dit punt werd aangehouden tot het volgend jaar; maar daar er toen weer duister- heden bleken te bestaan werd ter assistentie van den "Heer Thesaurier" een financiële commissie be noemd, een instelling, die tot 1910 bleef. In December 1839 komen er veranderingen, er werd besloten de Wed. Oudenampsen de huur op te zeg gen, "uit hoofde van aanmerkingen zoowel op de bediening, als 't op orde houden der localiteiten", hetgeen geen wonder mag heeten: de Wed. Ouden ampsen was van 1755, dus 85 jaar oud! Maar wat nu? In de vergadering van Dec. 1839 is er een missive van een zekere A. Weekenstroo, die een logement houdt buiten de Smeepoort op weg naar de nieuwe begraafplaats ("die zoo schoon gebouwd is tegen de Paaschberg"), waarschijnlijk gelegen op de plek, waar nu, naast de garage Weekenstroo 't Kledingmagazijn van de Heer Eertink is gevestigd; en deze A. Weekenstroo is bereid een tweede verdieping op zijn huis te bouwen met een localiteit van 44 voet bij 21 voet, met 8 ramen met uitzicht op de gehele zo schilderachtige omgeving van Lochem. Buiten de vaste Sociëteitsuren zullen de leden der Sociëteit met dames het locaal mogen bezoeken; maar ook Weekenstroo zal het locaal in die tussentijden mogen verhuren aan "fatsoenlijke gezelschappen" van bui ten Lochem. Weekenstroo zal ook zorgen voor een geschikte en tevens bekwame teller bij het biljart. De contributie zal f 5,bedragen, de entrée f 2,50 en er zal kaartgeld betaald moeten worden, 's zomers 5 en 's winters 10 cent. Dit contract werd door beide partijen aanvaard en is nog bewaard, maar het is nimmer nagekomen, want er komt een voorstel om voor eigen rekening te bou wen; men heeft al geïnformeerd en timmerman Reerink is bereid voor f 3700,te bouwen en Biljardt zelfs voor f 2650,—. Maar waar? Er zijn blijkbaar drie geschikte plaatsen daarvoor in Lochem: 1de op grond van Haselberg aan de Wal tussen Smeepoort en Blauwe toren, 2de in de hof van Vorkink tussen Molenpoort en Hoogestraatje, 3de in een deel van de hof van timmerman Lenderink aan de Leeuwkeshoek, ook wel Leukeshoek genaamd. Deze derde plaats wordt gekozen. Waar is die Leukeshoek? Een doodlopend weggetje van de Smeestraat tot de plaats, waar nu het Volkshuis staat, dat dood loopt in de tuinderijen, die aan de Wal gren zen. Het terrein wordt voor f 400,— gekocht en Biljardt zal er voor f 3145,een locaal op timmeren. Maar nu het geld! Een aanbod van de Spaarbank: voorschot twee derde van de bouwkosten met 5 rente onder hypothecair verband en borgstelling van de leden, wordt ver worpen; onder de leden zelf wordt een lening ge plaatst van f 3600,a 5%. Dit alles wordt aan genomen met 17 tegen 3 stemmen. De 3 tegen stemmers krijgen geen inzage van de finantiële resul taten van de Sociëteit en moeten verhoogde contri butie betalen! 10 Land van Lochem 2009 nr. 2

Land van Lochem | 2009 | | pagina 10