Hartelijke groeten uit Lochem (12) Schilderachtig Barchem of...? CeesJan Frank In de tweede aflevering van het Land van Lochem uit 2006 toonden we u in deze rubriek een an sichtkaart, die in 1958 vanuit Barchem is ver stuurd. "Barchem Oude Boerderij" vermeldt het kaartje, waarop een schilderachtig boerderijtje is te zien, gelegen aan een splitsing van wegen, met oude vruchtbomen in de door een beukenhaag omzoomde tuin. Een fraai dorpsbeeld, waarvan werd vermoed dat het wel niet meer zal bestaan. We stelden de vraag of er misschien lezers zijn, die weten waar deze foto destijds is gemaakt en wie de man is die voor het boerderijtje poseert. Het is niet verwonderlijk, dat er geen enkele reactie bij ons binnen is gekomen. Het blijkt namelijk dat we dit dorpsgezicht helemaal niet in Barchem moeten zoeken, maar in het Veluwse dorp Lunteren. Daar staat aan de Roskammersteeg het oude "Wevershuis", een 18de-eeuws hallehuisboerderijtje, dat vanaf de ja ren '30 herhaaldelijk werd afgebeeld op ansichtkaar ten. In het huisje woonde tot 1900 de laatste wever van Lunteren, Jan ter Hörne, ook wel bekend als "Jan de Wever". Later kwam het boerderijtje in handen van notaris R. Dinger, die het in de oude staat be waarde. In 1954 is het pandje gerestaureerd en te genwoordig prijkt het nog steeds op de gemeente lijke monumentenlijst. Er bestaan verschillende versies van de ansichtkaart. De meeste vermelden de juiste naam en het dorp Lunteren. Waarschijnlijk is er bij de uitgever een fout gemaakt, toen een foto van het Lunterense wevers huisje abusievelijk werd gehouden voor een boerde rijtje in Barchem. Maar het is ook niet onmogelijk dat het gewoon gemakzucht is geweest, zoals een vol komen inwisselbaar bos- of landweggetje ergens op de Veluwe of in de Achterhoek model kon staan voor ansichtkaarten in verschillende toeristendorpen in het gebied. Uw medewerking gevraagd.. Het Nederlands Politiemuseum is in Apeldoorn en omgeving op zoek naar vrijwilligers die zich willen bezighouden met de beschrijving van historische voorwerpen. De hele collectie is raadpleegbaar op onze site (http://www.pohtiemuseum.nJ/zoeken.php); de meeste informatie die vrijwilligers toevoegen zal daar dan ook worden getoond aan het publiek. Uw reactie graag aan: mw. Chanou Stolk Nederlands Politiemuseum Postbus 3008 Tel. 055-5430691 chanoustolk@politiemuseum.nl 5 Bronnen: Website gemeente Ede, gemeentelijke monumentenlijst, Roskammersteeg 22, Lunteren (foto en informatie over het Lunterense wevershuisje). Website: Gelderlandinbeeld.nl, Lunteren Afbeelding afkomstig van de website van de gemeente Ede, Ansichtkaart collectie auteur Monumentenlijst Ede. Land van Lochem 2009 nr. 1

Land van Lochem | 2009 | | pagina 5